Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

piatok 22. januára 2010

Je marketing o kreatívnych návrhoch, obrázkoch a vtipných textoch?

Ak pracujete v reklamnej agentúre a predkladáte svojim klientom dômyselné a pútavé návrhy, neškrípte prosím zubami nad aroganciou otázky v nadpise. Možno vaše návrhy vychádzajú z dôkladných prieskumov a poznania trhu. Ja tu dokonca ani nechcem hovoriť o tom, že krásna forma zmôže málo, ak obsah netrafí problém-klinec po hlavičke.

Marketingová práca zahŕňa v sebe dve hlavné oblasti:
Prvou z nich je „dobyť nové územia“, získať čo najviac kontaktov a následne zákaziek. Druhou je - túto oblasť si dlhodobo udržať a spolupracovať úspešne ďalej.

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá zložitejšie, v získavaní nových kontaktov sme väčšinou úspešní. Dáme do toho množstvo energie, skúšame, hľadáme a úsilie vedie k výsledkom. Často však zabúdame na to, že klienti, ktorých sme už získali, tiež potrebujú našu pozornosť a sú pre úspech firmy často rozhodujúci. Dokonca získavanie nových klientov je podstatne jednoduchšie, ak sa môžeme oprieť o odporúčania svojich spokojných zákazníkov.

Čo priviedlo ľudí k nám
V komunikácii s klientmi je prieskum jedným z najmocnejších nástrojov. Keď zistíme, čo je pre nich na našej práci to najdôležitejšie, či je tu niečo, čo môžeme zlepšiť a výsledky premietneme do praxe, úspech sa určite dostaví. Spomínam si na prieskum, ktorý ukázal, že zákazníci by uvítali od firmy viac komunikácie. Očakávali častejší kontakt, odborné informácie, pravidelné aktuality. Pritom vo firme prevládal názor, že častejšie kontaktovanie zákazníkov by bolo obťažovaním!

Riešením je samozrejme rozumná miera a hodnotné informácie – aké by to mali byť, to vám opäť najlepšie ukáže jednoduchý prieskum. Nevymýšľajte si fantázie a nevynachádzajte koleso. Siahnite do reálnych odpovedí a hľadajte cestu, ako zákazníkom naplniť ich predstavy. To bude stačiť.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára