Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

utorok 19. januára 2010

Večná dilema: Reklama vs. rozpočet

Nesnažte sa o nemožné, ak je Váš rozpočet minimálny.
Reklamný rozpočet je často prvým na rane, keď ide o šetrenie v horších časoch. Ale kedy inokedy by ste mali podporovať predaj reklamou? V dobrých časoch to ide aj samé. Zároveň je jasné, že takmer nikto nemá dostatočný rozpočet na reklamu, spýtajte sa ktoréhokoľvek manažéra marketingovej komunikácie. Pokiaľ však rozpočty nedosahujú miliónové čiastky, buďte opatrní v ich vynakladaní.

Inzercia v denníkoch, či časopisoch je pomerne nákladná záležitosť. Ak dobre poznáte vašu cieľovú skupinu, správne určíte spôsob a dosiahnete istý počet opakovaní, môže byť účinná. Ale na koľko reklám z dnes prečítaného denníka si dokážete spomenúť? Ak ste si spomenuli, zaberala jej plocha zlomok strany? Mala svoju výnimočnosť, upútala vás niečím, čo už dlho hľadáte. Alebo bola súčasťou veľkej kampane a vyplávala vám v pamäti, práve preto, že ste ju videli už mnohokrát?

Nie vždy je pravda že aspoň nejaká reklama je lepšia ako nijaká reklama. Nižší rozpočet treba nasadiť maximálne cielene. Môžete využiť priame oslovenie direct mailom, PPC na internete, či pripraviť podujatie, na ktoré pozvete svojich súčasných i potenciálnych klientov. Nerobte si ilúzie, že inzerát uverejnený jedenkrát za štvrťrok si budú vaši zákazníci pamätať. Množstvo informácií, ktoré sa denne uchádza o ich pozornosť, im v tom spoľahlivo zabráni. A ešte horšie je, že v takejto situácii si ľudia často zamenia v mysli vašu reklamu za konkurenčnú, od firmy, ktorá je v odbore lídrom na trhu alebo propaguje viac.

Prostredníctvom pravidelného poskytovania kvalitných a zaujímavých informácií novinárom môžete vybudovať dobré vzťahy aj na tomto poli a dosiahnuť niekedy viac, ako by dokázala reklama. Nesľubujem však, že to bude ľahké a určite si to vyžiada veľa pracovného úsilia aj dobrých nápadov.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára