Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

štvrtok 11. februára 2010

Čo deti naučia marketérov

V poslednom čase som čítala niekoľko článkov, v ktorých autori hovoria o tom, prečo je dobré, keď má reklamný textár deti a čo sa od nich môže naučiť.

Bob Bly hovorí, že je to dobré v tom, že keď máte deti, lepšie sa dokážete vžiť do role rodiča ako zákazníka. Súhlasím a dodávam, že asi aj lepšie chápete rozličnosť ľudskej povahy a potrebu vyjsť s človekom takým, aký je. Asi mi každý dá za pravdu, že nad vlastnými potomkami občas zastal v nemom úžase, kde sa "to" v nich berie?! Iná skvelá textárka, Carline Anglade-Cole rozprávala o svojich štyroch deťoch, ako ju každé z nich naučilo niečo iné, čo vo svojich copytextoch silne využíva.
  • prekonávať prekážky a skepsu (1. dcéra), 
  • udržať si zmysel pre dramatičnosť (2. dcéra), 
  • prekonať neistotu a apatiu (3. dcéra),
  • nikdy nezabúdať na zábavu (syn... no jasné, chlapi :-)

Tak premýšľam, čo mňa naučili moje dve dcéry? 
Tiež zopár vecí. A je fakt, že keď sa nad tým človek zamyslí, aplikovať tieto poučenia má zmysel aj v práci. Pretože keď nájdete cestu, ako presvedčiť dospievajúcu babu, aby umyla riady, vybavila nákup, pomohla sestre alebo jednoducho prišla včas domov - tak už nemôžete mať problém s argumentáciou voči svojim potenciálnym zákazníkom!
  • Urobím niečo, len keď ti uverím, že je to pre mňa dobré! Nepripomína vám to nutnosť zdôvodniť vašu ponuku tými najsilnejšími argumentami a benefitmi pre zákazníka?
  • Keď to neurobí Karin, nebudem ani ja! Žeby budovanie dôvery pomocou referencií?
  • ...no a čo? Ježia sa aj vám vlasy, keď dostanete od detí takúto odpoveď? Nebude to o tom, že titulok či úvod vašej propagácie musí byť taký silný, že žiadne "no a čo" nemôže prísť?
  • Mami, si sto rokov za opicami! Jaj, tak toto je pripomienka, že ak chcete v dnešnom on-line svete udržať krok, budete sa musieť zaujímať o všetky tie sociálne siete, ktoré vo vašej mladosti neexistovali a napriek tomu sme boli šťastní.
Raz mi moje rodičovstvo skutočne pomohlo presvedčiť zákazníka počas jednania a prinieslo zákazku cestovnú agentúru, ktorá organizuje študentské pobyty. Majiteľ pôvodne hľadal výlučne mladého textára, ktorý by "rozumel" mladým. Ale uveril, keď som mu študentským slangom vysvetlila, že za tú haluz aj tak platia rodičia a môžu mať tieto veci plne pochopené :-)!

A čo vy? Dostávate príučky od svojich potomkov? Tak sa pridajte do diskusie nášho rodičovského združenia!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára