Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 8. februára 2010

Nový štart - Ísť svojou cestou chce len trochu odvahy

Dnes je to až príliš obvyklé. Keď už musí firma prepúšťať, o prácu prídu najmä ľudia po štyridsiatke či päťdesiatke. Keď prijíma späť, hľadá samých mladších. Nechcem tvrdiť, že mladí absolventi to majú jednoduché, ale zdá sa mi, že ich šance na zamestnanie sú predsa len väčšie.

Stalo sa to aj vám? Nevešajte hlavu, nesťažujte sa na krízu a premýšľajte realisticky. Málokto má toľko skúseností ako vy po rokoch praxe. Ak vás to, čo ste robili dosiaľ uživilo v zamestnaní, malo by vás to uživiť aj vo vlastnej firme, keď už budete robiť iba sami na seba. Zažila som túto situáciu pred piatimi rokmi a zdalo sa mi nemožné, že môj vek tesne po štyridsiatke bol pre potenciálnych zamestnávateľov absolútne nezaujímavý. Nezostalo mi iné, ako naštartovať vlastnú živnosť a jediné, čoho dnes ľutujem, že som do toho nešla podstatne skôr.

Nie, nehovorím, že je to ľahké a všetko ide samé. Ale ak sa poobzeráte okolo seba, zistíte, že množstvo konzultantov, samostatných účtovníkov, personalistov, prekladateľov, či akýchkoľvek iných odborníkov, sú práve novonaštartovaní ľudia v strednom veku, ktorí nehodili flintu do žita. Veľká väčšina ľudí ovláda niečo, čo má pre iných hodnotu a sú za to aj ochotní zaplatiť. Často je to diametrálne odlišné od pôvodného zamestnania, ale o to viac nás to môže baviť. Úžasným spôsobom k tomu pomáha internet, ale to najdôležitejšie je predsa len trochu odvahy a pozitívny prístup.

Tieto riadky venujem všetkým svojim priateľom, ktorým držím palce a zo srdca želám úspech pri prekonávaní prekážok!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára