Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

streda 17. februára 2010

Reklama a veľké sľuby

Čo si myslíte o tvrdení, že na to aby reklama niečo predala, musí dávať obrovské sľuby?
Autorstvo tohoto výroku sa pripisuje Samuelovi Johnsonovi a pôvodne znel približne takto: "Sľub, obrovský prísľub, je dušou celej reklamy."

Mnohí textári to vzali doslovne a vo svojich inzerátoch sľubujú hory-doly. Problém je, že prekročením určitej hranice sa aj veľký prísľub stáva nedôveryhodný. Jednoducho, na ľudí už nefunguje. Ak ste napriek tomu presvedčení, že je to vhodné posolstvo, otestujte, čo sa stane, keď trošku "uberiete". Mnohokrát sa úspešnosť vášho inzerátu podstatne zvýši, keď pridáte do textu úprimnosť, namiesto nafúkanosti.

Ono ani s tým citátom z úvodu to nebolo celkom také jednoznačné. Americký marketingový guru ho vyslovil v situácii, keď sa reklamní textári predháňali v čoraz úžasnejších sľuboch a jednoduchá technika prestávala účinkovať. Johnson to myslel do značnej miery ironicky, ale to zistia len tí, čo sa do témy trochu zahĺbia.

Je teda veľký sľub v reklame omylom?

To nie, takto otázka nestojí. Veľký sľub, ktorý dokážete do bodky dodržať, vás môže odlíšiť veľmi úspešne. Buďte si však istí, že vám to cieľové publikum bude ochotné uveriť a že vy za každú cenu svoje sľuby dodržíte.
Alebo sa na to pozrite radšej tak ako to odporúča hebrejské príslovie: Sľubuj málo a rob veľa!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára