Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

piatok 19. februára 2010

Sex pre násť-ročných

Ó, netešte sa predčasne! Reč bude opäť o marketingu :-)

Dnes sa mi dostal do rúk krásny článok a v ňom výrok od A. Kaushika:  
"Sociálne médiá sú ako sex u násť-ročných. Každý by to chcel robiť, ale nikto skutočne nevie ako."

Úsmevné...a pravdivé!
Teenageri používajú sociálne médiá na kontakt medzi sebou, bezplatné spojenie a povedzme aj istú formu zábavy (na rozdiel od sexu, tu práve oni presne vedia, ako na to!). Prevažnou väčšinou kašlú na biznis a nejaké zarábanie na internete.

Ale je tu iná skupina ľudí, ktorí si myslia, že keď sa zapoja do všetkých možných typov sociálnych sietí a budú rozposielať svoje kontakty hlava-nehlava, prejaví sa to na návštevnosti ich webstránky a následne prekvitajúcich obchodoch z internetového predaja. Neviem, ako vy, ale ja nemám rada žiadne žiadosti o kontakt od ľudí, ktorých nepoznám, resp. iba viem, že existujú, ale nie sú mojimi priateľmi. Možno robím chybu a keby som poriadne budovala svoj kontaktný zoznam, mohla by som svoje služby propagovať viac :-)!

No, ale aj trochu vážne. Nevylučujem, že úspešným využitím sociálnych sietí sa dá budovať marketingová komunikácia. Myslím si však, že väčšina ľudí strávi kopu času nezmyselným preliezaním Twitteru, Facebooku, či čohokoľvek podobného a nikdy nepomyslí na to, že aby mohli uspieť naozaj obchodne, museli by postaviť dobrú a účinnú stratégiu, vhodnú pre tieto médiá. Táto však väčšinou úplne absentuje a tak sú tisíce ľudí, túžiacich rýchlo a bezprácne zbohatnúť, odsúdené práve na ten stratený a nezmyselný čas, ktorý mohli venovať budovaniu svojho reálneho biznisu.
  • Ak sa chcete pustiť do skutočného marketingu na sociálnych sieťach, snažte sa o tom dozvedieť viac, než zistíte trochou chatovania. Zoznámte sa s rôznymi typmi sociálnych sietí, naberte určité skúsenosti a zvážte, ktorá by bola tá správna pre vás.
  • Uvažujte o tom, čo vlastne chcete týmto spôsobom dosiahnuť, čo je produkt či služba, ktorú by ste chceli propagovať a potom predávať.
  •  Nepreháňajte to s "obchodníckou prešibanosťou". Tieto praktiky sieťová komunita nemá veľmi v obľube a aj keď do istej miery toleruje umiestnenie vášho odkazu, netreba strácať mieru vkusu.
  • Nespoliehajte sa na to, že internet nahradí všetky ostatné marketingové aktivity. Prieskumy skôr ukazujú, že veľké percento ľudí uvidí odkaz na webstránku v nejakom úplne inom médiu a navštívi ju s cieľom dohľadať si informácie.
Osobne som počula či čítala o úspešných zahraničných podnikateľoch, ktorí rozpumpovali svoj predaj práve cez sociálne siete (napr. obchod s vínom Garyho Vaynerchuka, ktorý vybudoval stránku 800 000 sledovateľmi), ale v reále som na Slovensku nestretla nikoho, kto "k svojmu šťastiu cez Facebook prišiel".

Podarilo sa to vám? Viete o iných? Tak dajte o sebe vedieť, radi sa o tom presvedčíme.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára