Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

streda 10. marca 2010

Sila účelu

Prečo je také dôležité poskytnúť odpoveď na otázku "Prečo"?

Vo výchove detí to vyzerá takto:
- Neťahaj mačičku za chvostík!
- Prečo?
Ak ste príliš nepremýšľali a odvetili len výchovné ponaučenie: "pretože dobré deti to nerobia", detváky si veľmi povedať nedali a možno prišlo aj nejedno ďalšie "prečo". Ak ste sa trochu posnažili a podrobne drobcom vysvetlili, že mačičku to bolí, potom sa malých nezbedníkov bojí a nechce sa u nich pestovať, pochopili to hneď. 

Čo to má spoločné s marketingom? Veľmi veľa. Výskumy ukázali, že ľudia sú ochotní urobiť aj náročné veci, ak dostanú nejaký účel. Dokonca aj udanie veľmi banálneho dôvodu ich primälo vyplniť prosbu oveľa častejšie, než v prípade, že dôvod nebol uvedený. Ak vás niekto poprosí, či sa môže predbehnúť v rade čakajúcich s odôvodnením, že sa ponáhľa na vlak, obvykle ho pustíte. Samotná otázka, či sa môže predbehnúť, by vás asi nepresvedčila. Pritom jeho dôvody nemôžete overiť, možno niekto iný má ešte viac naponáhlo. Ale vyhoviete.

Pozrite sa na svoje marketingové materiály a posúďte ich z tohto hľadiska.
Prečo by mal niekto zvoliť práve vašu službu, kúpiť váš výrobok?
Kto, čo, kedy, ako, kde - sú stále len informácie, ktoré sa nestanú predajným argumentom, pokiaľ ich nedoplníte jednoduchou, ale nevyhnutnou súčasťou - PREČO.
  • Prečo si mám prečítať túto webstránku?
  • Prečo by som mal prísť na tento seminár?
  • Prečo mám dať za služby tohto kaderníka o niečo viac peňazí?
  • Prečo je dôležité, aby som si na svoju kopírku objednal pravidelný servis?
  • Prečo by som mal užívať tieto vitamíny?
Uvedenie účelu v marketingovej komunikácii je jednoduchým pravidlom, ktoré môže mimoriadne pozitívne ovplyvniť účinnosť vašich propagačných materiálov či iných aktivít.

Viac o význame účelu a cieľov v manažmente na adrese:
Účely a ciele ako nástroj manažmentu

1 komentár:

  1. to je super, ale musi to byt naozaj dobry dovod, ne ako v skole kde nam hovorili "no...lebo...to vas ma naucit logicky mysliet" =)

    OdpovedaťOdstrániť