Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 17. mája 2010

Obsah je kráľ! No keď dospejete, zistíte, že to nebola celá pravda...

Prečítali ste si v knižkách a na internete, že najdôležitejšou vecou na sieti je dobrý obsah? Nebudem sa hádať, je jasné, že stránky napísané najmä pre vyhľadávače síce čitateľov prilákajú, ale pravdepodobne dlho neudržia. Takže o rozumnom a dobre pripravenom texte netreba viesť žiadnu veľkú diskusiu.

Kedy môže webstránka predať

Čo je však skutočne rozhodujúce, keď ide o to, aby vďaka vašej webke niekto aj objednal a kúpil služby, ktoré tam ponúkate? Aby vytiahol kreditku a naťukal pár vytúžených čísel práve do vášho systému? Priatelia, tu obsah často nestačí. Tá dôležitá esencia, ktorá robí rozdiel medzi prezentáciou a predajom, spočíva vo vzťahoch, ktoré ste dokázali vytvoriť s čitateľmi stránok, nasledovníkmi blogov, či komunitou na sociálnej sieti.

Databáza v priamom marketingu rozhoduje

Zoznam kontaktov na skupinu ľudí, ktorá navštevuje vaše stránky pravidelne, je tým najdôležitejším aktívom podnikania na sieti. Nevzniká ľahko, často ho nedokážete ani kúpiť. Dobré vzťahy totiž treba budovať a neraz po dlhý čas. Ak si však vytvoríte komunitu, ktorá si váži množstvo dobrých vecí, ktoré ste jej v minulosti poskytli, budú vaše vzťahy naozaj partnerské a lojálne.

Budovanie vzťahov nemá nič spoločné s obťažovaním

Je to najmä o dôvere. Keď kúpite v kamennom obchode nekvalitný výrobok, idete ho reklamovať a presne viete, s kým máte tú česť. Na internete je to trochu iné, chýba nám emócia, ktorú by vyžaroval dôveryhodný predavač. Preto pred kúpou cez internet väčšina ľudí váha, zvlášť ak ide o výrobok alebo službu, ktorá nie je všeobecne známa.

Väčšina ľudí má zmysel pre rovnováhu. Ak niekomu urobíte dobre, vráti vám to, nechce zostať dlžný. Obchody, ktoré vám k nákupu pribalia malý darček, využívajú túto skutočnosť. V konečnom dôsledku sa to vždy oplatí, pretože zákazníci často kúpia viac, ako pôvodne chceli.

Na internete môže byť prejavenou láskavosťou napríklad elektronická kniha tipov a rád, ako riešiť nejaký problém. Je však dôležité, aby ste mysleli na skutočné potreby čitateľa a nevytvorili „darček“, ktorý je plný samochvály a vlastnej prezentácie. Naopak, trochu skromnosti, veľkorysosti a nezištnosti je tým, čo vám prinesie sympatiu. Nedá sa tlačiť na pílu a predávať pri každom kontakte. Dajte a dostanete. Ale vy dávajte ako prvý!

Rozptýľte obavy

Nachytal vás niekedy nepoctivý obchodník? Kto by nemal podobnú skúsenosť, všetci máme doma nejaký ten „prachosed“. Keď máme urobiť rozhodnutie o kúpe, často si na to spomenieme a svoju kreditku zase radšej odložíme.

Ak chcete predávať prostredníctvom internetu, pochopte tieto obavy a urobte všetko preto, aby ste ľudí presvedčili o svojej serióznosti. Okrem pravidelnej aktualizácie obsahu stránok vplýva na to aj konkrétnosť uvádzaných informácií, presná adresa, úplné kontakty, seriózne možnosti platby v prípade internetového obchodu, hodnoverné referencie a odporúčania s plným menom.

Kvalitnému dodávateľovi prinesie obrovskú výhodu poskytnutie garancie, že v prípade nespokojnosti môže byť tovar vrátený alebo ho nebude fakturovaný. Môžete snáď silnejšie deklarovať svoje poctivé úmysly?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára