Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 31. mája 2010

Webstránka ako účinný a efektívny predajný kanál

Posledné štatistiky hovoria o výrazných nárastoch užívateľov webu, kým v USA je to už 70% obyvateľov, Slovensko s približne polovicou obyvateľstva on-line si vôbec nevedie zle. Viac ako miliarda ľudí na svete využíva internet a priemerný denný čas, ktorý dospelá populácia strávi na sieti je 3 hodiny, čo je viac ako sledovanie televízie!

Čo znamená dobrá webstránka pre vašu marketingovú komunikáciu?
Okrem iného to, že ak máte webstránku, tak vás zákazníci oveľa ľahšie nájdu na webe, ako v inzertných novinách, v telefónnych zoznamoch a adresároch alebo v letákoch.

Ale ako to obvykle chodí, kladné stránky majú aj svoju odvrátenú tvár:
• Vaša webstránka konkuruje stovkám miliónov iných webstránok
• Užívatelia budú venovať len pár sekúnd, kým sa rozhodnú, či sa do textu začítajú alebo odídu.

Nestačí webstránku mať, treba zabezpečiť, aby vás zákazníci našli
Pri tvrdej konkurencii nestačí uložiť na web kvalitný obsah a ďalej čakať so založenými rukami. Počítajte s tým, že stránka bude vyžadovať neustálu aktualizáciu a vyhľadávače sú tu ešte prísnejšími kontrolórmi, než vaši zákazníci. Pri aktualizácii obsahu sa snažte aplikovať aspoň základné pravidlá SEO (Search Engine Optimization) a tieto trochu študovať. Kľúčové slová, dobre spracované zdrojové kódy, metatagy, linkbuilding – tieto a mnohé iné pojmy by ste mali postupne zvládnuť. Dnes už nájdete na internete dosť stránok, venovaných SEO problematike, kde načerpáte cenné informácie. Prípadne zverte tvorbu stránok profesionálovi.

Čo donúti záujemcu čítať texty ďalej a stať sa zákazníkom?
Ako je spracovaný text a vaša titulná stránka? Keby ste ju skopírovali a uverejnili ako inzerát, bola by dostatočne vypovedajúca a lákala by k dopytu na ďalšie podrobnosti? Hovorí jej text o tom, čo je najdôležitejšie pre zákazníka alebo hlavne chváli vaše prednosti? Návštevník si kladie predovšetkým otázky: Čo je tu pre mňa? Čo je tu lepšie ako inde? Prečo by som mal zostať? Dizajn a grafika sú dôležité pre upútanie pozornosti a profesionálny prvý dojem, ale predávať musí dobre spracovaný reklamný text.

Špecifický a jednoznačne zameraný obsah
Aj keď máte množstvo produktov a služieb, ktoré by ste radi ponúkli, nestrácajte zo zreteľa, že každá stránka by mala byť zameraná na konkrétnu potrebu zákazníka a zbytočne neodvádzať pozornosť inam. Povedzte svoje posolstvo stručne, jasne a jednoznačne.
Nekopírujte iných, radšej si dajte námahu byť lepší ako konkurenti. Veď takzvaný zrkadlený obsah vám nepridá dobré body u žiadneho vyhľadávača.

Oslovte emócie spojené s produktom
Predstavte si svojho čitateľa ako reálneho človeka z mäsa a kostí, nie neutrálnu „firmu“, ku ktorej chcete vyslať reklamné posolstvo. Ak oslovíte pocity, ktoré vaša cieľová skupina komunikácie vníma v súvislosti s vami a vaším produktom, bude posolstvo účinkovať oveľa silnejšie, ako strohé vymenovanie výhod a technických parametrov. Nebuďte príliš odborný a nezrozumiteľný, nekľučkujte a hovorte k veci.

Dajte niečo zadarmo, získate ochotu komunikovať
Ak váš zákazník nie je dnes ochotný nakúpiť u vás, možno jeho potreby ešte nedozreli. Nevzdávajte sa ho len preto, že sa nerozhoduje rýchlo. Poskytnite výhodu, ktorá bude lákať a pre ktorú sa ľudia radi zaregistrujú na ďalšiu komunikáciu. Nesklamte ich dôveru, posielajte v newslettroch len kvalitné a inšpiratívne texty, žiadne mlátenie prázdnej slamy.

Merajte, sledujte štatistiky a zlepšujte svoje výsledky
Využívajte štatistiky návštev a pravidelne testujte titulky, texty i metódy, ktoré fungujú najúčinnejšie. Len tento postup dáva potenciál na zlepšenie a vzhľadom na pružnosť aktualizácie je web jedným z nástrojov predaja s najrýchlejšou šancou na zlepšenie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára