Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

nedeľa 27. júna 2010

Ako budovať on-line podnikanie

Mnohé firmy budujú svoje podnikateľské webstránky systémom: „Niečo napíšem, uverejním fotky produktov, video, PR články a zákazníci sa už nájdu“. Asi vás sklamem... Nenájdu!

Pre to, aby ľudia na vašu stránku prišli, zoznámili sa s obsahom a niečo objednali, musíte urobiť podstatne viac. V každom obchode, či už virtuálnom alebo kamennom zaváži ešte niečo, čo sa ťažko meria a počíta. Sú to vzťahy, dôvera, dobrý pocit z hodnotnej výmeny.

Ak plánujete rozvinúť svoje podnikanie online, zoznámte sa trochu bližšie s internetovým prostredím. Sociálne siete sú vymyslené predovšetkým na to, aby pomohli ľuďom zostať v kontakte. Váš biznis musí toto rešpektovať a podriadiť sa zaužívaným princípom. Nie je to o prvoplánovom predaji, nátlaku a presviedčaní. Je to o dobrovoľnom kontakte, zdieľaní hodnotných informácií, získaní reputácie kompetentného dodávateľa a potom, ak je to pre obe strany želané a výhodné, dosiahnete aj obchodnú spoluprácu.

Aké sú najdôležitejšie kroky pri budovaní on-line podnikania?


• Vytvárajte si kontakty
Hľadajte všetky možnosti, ktorými rozšírite databázu možných záujemcov o spoluprácu s vami. Založte si profil na sieťach Facebook, LinkedIn, Twitter, využívajte Youtube. Môžete využiť aj súťaž alebo PPC kampaň, v ktorej výmenou za kontakt poskytnete niečo hodnotné.

• Dajte pozornosť, aby ste pozornosť dostali

Navštevujte fóra, kde si ľudia vymieňajú názory, komentujte, poskytujte rady a názory. Staňte sa sledovateľmi iných zaujímavých blogov, ich majitelia sa pravdepodobne budú chcieť pozrieť aj na váš profil. Komunikujte promptne, ak sa na vás niekto obráti, tak získate ochotu ľudí zostať s vami v spojení. Buďte aktívni, ale nie „vlezlí“. Tento typ marketingu sa totiž na sociálnych sieťach neodpúšťa.

• Poskytujte hodnotnú výmenu
Nikto nebude pravidelne navštevovať stránky či blogy, ak neobsahujú niečo hodnotné a zaujímavé. O nutnosti neustálej aktualizácie ani nehovoriac. Ukážte čitateľom, ako by mohli oni sami profitovať z toho, čo im dokážete poskytnúť. Nezameriavajte sa na výpočet vlastných silných stránok, ale na prínosy a úžitok pre potenciálnych zákazníkov. Ideálnou cestou sú rôzne tipy a rady z vašej branže, biele knihy, užitočné návody na riešenie problémov. Komunikujte so svojou sieťou kontaktov a posielajte jej hodnotné postrehy dostatočne pravidelne.

• Urobte ponuku, ktorej sa nedá odolať
Ak chcete prežiť ako podnikateľ, v určitom momente musí prísť situácia, kedy sa z čitateľa vašej stránky alebo blogu stane váš zákazník, inak by ste boli na najlepšej ceste ku krachu. Je to zákon obchodu a na webe platí rovnako, i keď majitelia tisícok stránok na tento fakt akosi zabúdajú a v tejto fáze strácajú niť. Obchod nie je o nanútení niečoho nepotrebného naivnému zákazníkovi. Naopak, je to o skutočnej pomoci pri riešení problému niekomu, kto o pomoc stojí. Popri pravidelnej komunikácii, ktorej účelom je vybudovať vzťah a dôveru, urobte občas svojim čitateľom reálnu obchodnú ponuku. Podľa možnosti takú lákavú a príťažlivú, aby sa nedalo odmietnuť.

• Zákazník na celý život
Urobili ste lákavú ponuku, zákazníci ju využili a nakúpili u vás prvýkrát. Čo ďalej? Teraz sa všetko ešte len začína! Nezabudnite poďakovať za dôveru a dodajte ešte viac, ako zákazník očakával. Pridajte „čerešničku na torte“ vo forme ďalších hodnotných informácií, e-knihy, kupónov na ďalšie nákupy, čohokoľvek, čo zákazníka poteší. Budujte dlhodobý vzťah, zostaňte v pravidelnom kontakte a nikdy nespúšťajte zo zreteľa dôležitosť hodnotnej výmeny. Vaši zákazníci sa vrátia, ba čo viac, odporučia vás aj svojim známym. O tomto je spolupráca a o tom je aj sociálny marketing.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára