Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 26. júla 2010

Čo ľudia chcú a potrebujú? Dodajte im to a keď budú šťastní, zbohatnete.

Jeden z citátov, ktorý radi spomínajú rečníci na rôznych podujatiach a iste ho už poznáte, má približne takýto význam: Ak chcete niekomu pomôcť, nedávajte mu rybu, ale naučte ho ryby chytať. Znie to rozumne, ale nie vždy to platí v biznise.

Želáte si konzultáciu alebo dodanie komplexnej služby?

Keď sa snažíte niekoho niečo odborné naučiť, môže to mať pre neho veľký význam a v budúcnosti bude trebárs pracovať efektívnejšie. Pokiaľ však ide o jednorazovú alebo občasnú potrebu, rozumní ľudia zvážia investíciu svojho času, nevyhnutnosť prekonať prvé „učňovské problémy“ a uvedomia si, že nechať veci urobiť profesionálom je proste rentabilnejšie.

Prečo si nepečiete chlieb doma? Vari by ste to so svojím vysokoškolským diplomom podľa kuchárskej knihy nezvládli? Ach, ja myslím, že by ste zvládli. Otázka je, či ušetriť dve eurá stojí za to, aby ste pol dňa strávili pri miesení, kysnutí a pečení. Navyše, perfektný výsledok by sa možno dostavil až po niekoľkých opakovaných pokusoch.

Priemerne šikovný človek zvládne vytvorenie webstránky, napísanie propagačnej brožúrky, spustenie PPC kampane na Google aj vytvorenie marketingového plánu alebo dokonca účtovníctvo – veď na všetko existujú príručky, pomôcky, učebnice. Koľko času by mu však zostalo na to, aby sa venoval svojmu základnému podnikaniu?

Pokiaľ je váš biznis založený na poradenstve, počúvajte, čo vášho zákazníka trápi naozaj. Chce sa poradiť, chce sa niečo naučiť alebo len jednoducho hľadá niekoho kompetentného, kto by prácu urobil za neho? Mnohokrát mu vôbec nejde o to, ušetriť nejaké peniaze, ale skôr o to, aby ušetril nervy, námahu a čas.

Múdry alebo hlúpy zákazník?
Niektorí dodávatelia - konzultanti zo všetkých síl taja svoje postupy a šetria informáciami, aby zákazník náhodou neodpozoroval ich tajné tipy. Snažia sa ho udržať v nevedomosti. Neviem, možno to hrozí pri výrobe coca-coly, moja skúsenosť v zachádzaní s vedomosťami je však úplne opačná. Keď sa snažím svojim zákazníkom vysvetliť, ako veci fungujú, čo je pre nich dobré vedieť, ako by mohli svoje problémy riešiť, vôbec to nevedie k úbytku zákaziek. Skôr naopak, konzultácie idú oveľa hlbšie do podstaty veci, prinášajú väčší úžitok a výsledok sa čoskoro prejaví v zvýšenom obrate. A zvýšený obrat sa prejaví v záujme o ďalšie marketingové akcie, rozsiahlejšiu spoluprácu a náročnejšie zadania. Aj pre konzultanta sú „veľké výzvy“ tým, čo ho posúva dopredu a prináša mu radosť zo sebarealizácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára