Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

streda 11. augusta 2010

Je dôležité, aby sa vaša reklama páčila?

Na túto otázku vám takmer každá reklamná agentúra odpovie, že jediným kritériom posudzovania je účinnosť propagácie. Nemyslím však na otázku, či by mali byť pekné zábery, obrázky či farby použité v TV spote, inzeráte alebo letáku. Veď názor na krásu máme tak či tak každý iný. Výskumy zamerané na efektívnosť reklamy ukázali, že najväčší úspech dosiahli reklamy, ktoré hodnotitelia označili veľmi jednoduchým spojením "páčila sa mi". Ale čo to je - "páčiť sa alebo nepáčiť"?

Ako vnímame reklamu?


Zdalo by sa, že keď sa vám niečo nepáči, môžete to ignorovať. Ale celkom tak to nefunguje. Reklamy, ktoré sú nám proti srsti, nás rozčuľujú a nevieme si pomôcť. To, čo by sme označili ako "páči sa mi" vyjadruje skôr obľúbenosť reklamy, jej pozitívne prijatie publikom a akceptovanie. Venujeme väčšiu pozornosť reklame, ktorej text uvádza nové informácie, rozširuje naše vzdelanie, inšpiruje nás alebo zabáva. V reklame sú nám blízke situácie, v ktorých si dokážeme predstaviť sami seba. Podobné prostredie a problémy vyvolávajú našu sympatiu.

Je dôležité, aby publikum reklame porozumelo, musí byť preto zameraná na niečo konkrétne, jednoznačná a neotvárať príliš veľa tém naraz. Pretože ak ju nepochopíme, nevšímame si ju alebo odmietneme posolstvo.

Aj keď nové informácie a zábava ľudí väčšinou zaujmú, nie je jednoduché využiť tieto prvky naozaj efektívne. Novinka prestáva byť zaujímavou, keď ju poznáme, humor nás ľahko môže nudiť, keď je vtip opakovaný. Je dobré, zaoberať sa trochu tým, ako funguje naša myseľ a psychika.

Pretože cieľom reklamy predsa nie je ľudí pobaviť, ale dosiahnuť stanovené marketingové ciele.

1 komentár:

  1. Zaujímavý článok. Možno by som len dodal, že niektoré reklamy mi idú vyslovene na nervy a to do takej miery, že sa zaprisahávam, že už pre to nekonečné otravovanie od nich nikdy nekúpim, ani keby mali najvýhodnejšiu ponuku na svete. Niektoré zašli tak ďaleko, že dokonca prepínam v aute rádiostanicu.
    U niektorých vtipných a milých reklám sa síce často stane, že ma to bezprostredne neprivedie k nákupu, ale určite ma to voči zadávateľovi aspoň pozitívnejšie naladí a už sa mi stalo, že ma ich reklamy (často s inteligentným humorom) nakoniec ovplyvnili pri nákupe.
    Firma by si mala dať aspoň toľko námahy, aby zistila, či ich reklama vyslovene neodpudzuje publikum.

    OdpovedaťOdstrániť