Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

streda 18. augusta 2010

Optimalizujte proces registrácie pre váš e-mail marketing

Máte pocit, že váš e-mail marketing neprináša takú odozvu, akú by si vaše starostlivo pripravené maily zaslúžili? Dôvodov môže byť samozrejme viac, ale dnes sa pozrime na prvý krok, ktorým je tvorba databázy. Dobrý zoznam kontaktov začína efektívnym dobrovoľným prihlásením účastníkov na odber vašich správ. Ak tento krok zvládnete, bude to mať pozitívny vplyv na všetky ďalšie vzťahy s vašimi cieľovými skupinami zákazníkov.

Urobte si malý test: zaregistrujte sa do vašej vlastnej databázy cez svoju webstránku. A teraz si skontrolujte, aké jednoduché či zložité to vaši užívatelia majú.

• Našli ste registračný formulár ľahko a na viditeľnom mieste?
• Majú užívatelia možnosť zvoliť si obsah a zameranie, prípadne frekvenciu správ?
• Pošlete po registrácii mail, ktorým nového účastníka privítate a informujete?
• Pôsobí vaša registrácia dôveryhodne a prebieha na základe potvrdeného súhlasu, alebo zaradíte do databázy každého automaticky?

Ako zvýšiť počet prihlásených odberateľov?

1. Kontaktný formulár na každom vhodnom mieste

Aj keď máte prihlasovací formulár na prvej strane webu a na dobre viditeľnom mieste, nemusí to stačiť. Nie všetci prehliadajú stránku od titulky, preto je lepšie umiestniť ho na každú podstránku, kde je to možné. Využite blogy, prepojené alebo priateľské webstránky, stránky v elektronickom obchode, ale aj klasické reklamné materiály, ako sú letáky či produktové prospekty.

2. Sformulujte konkrétny benefit pre odberateľa

Namiesto všeobecnej výzvy „Prihláste sa na odber noviniek“ povedzte, čo môže návštevník registráciou získať. Napríklad „Akciová ponuka každý týždeň len pre registrovaných účastníkov“ alebo „Každý týždeň cenné tipy ako predávať viac“.

3. Proces registrácie (opt-in) musí byť dobrovoľný a korektný

Ak sa ľudia registrujú dobrovoľne a až na základe výslovného súhlasu, je záujem i ochota k neskoršej spolupráci neporovnateľne vyššia. Skryté registrácie, automatické zaradenie do databázy alebo nutnosť zmazať symbol súhlasu v texte elektronickej objednávky, nepôsobia veľmi dôveryhodne a vy získate len veľa ľahostajných respondentov.

4. Diskrétnosť, dôvera a prepracovaný systém zasielania e-mailov

Nežiadajte od čitateľov príliš veľa osobných údajov, meno a e-mail by mali stačiť. Ak máte viaceré produktové línie, umožnite ľuďom vybrať, o ktorej chcú byť informovaní a nevnucujte im všetky správy. Na začiatku pošlite mail na privítanie a potom spustite program úvodných mailov. Ak totiž neinformujete ľudí včas, zabudnú, že na vás aj na dôvod svojej registrácie.

5. Dodržiavanie pravidiel podporí e-mail marketing

Ak ste umožnili niekomu prihlásiť sa, umožnite mu aj opustiť rady vašich čitateľov. Rešpektujte to a neporušujte pravidlá. Na druhej strane, keď sa niekto odhlási, nič vám nebráni spýtať sa ho na dôvody a na základe odpovedí svoje marketingové aktivity zlepšovať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára