Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

utorok 24. augusta 2010

Pripravujete nové webstránky? Overte si, či ste na niečo nezabudli.

Na sieti je obrovské množstvo webstránok, ktoré vznikali narýchlo, bez prípravy a premýšľania. Ako keby ich majitelia mali jediný cieľ – „chcem mať webovú stránku“, ale už neuvažovali nad tým, či stránku nájdu zákazníci, ale najmä, či na nej nájdu to, čo potrebujú! Skôr než sa pustíte do prípravy novej webstránky, porozmýšľajte nad niekoľkými otázkami.

Aké ciele sledujete prezentáciou na internete a čomu webstránka slúži

Zarábanie peňazí je síce legálnym dôvodom, no nie je to veľmi motivujúce východisko. Rozmýšľajte radšej viac o tom, ako tým zdokonalíte svoje služby, vybudujete lepšie vzťahy a uľahčíte zákazníkom ich prácu, život či rozhodovanie.
Vaše služby a produkty musia byť jasné na prvý pohľad každému, kto stránku navštívi. Neschovávajte výhody svojej ponuky na podstránkach, ale namiesto nič nehovoriacich uvítaní profilov či reklamných rečí, využite najcennejšie miesto na titulke na jasné zoznámenie s vašou ponukou.

Aká je šanca, že vás zákazníci vyhľadajú cez web?

Ľudia obvykle nehľadajú na sieti „najlepší produkt xy“ ale pokúšajú sa objaviť „riešenie na svoj problém abc“. Príprava textu preto začína výberom kľúčových slov, ktoré musíte do obsahu zabudovať, aby vás vyhľadávače našli. Niekedy sa žiaľ môže stať, že vaša ponuka nebude pre nikoho natoľko zaujímavá, aby ju vyhľadával cez internet. Čo ľudia skutočne hľadajú zistíte malým prieskumom kľúčových slov cez nástroje Google. Ak je hľadaní veľmi veľa, môže byť vysoká konkurencia. Ak však nie sú takmer žiadne, môže byť zbytočné investovať do takejto oblasti.

Aké technické riešenie webu potrebujete

Ak predávate niekoľko málo výrobkov, môžete si vystačiť s malou prehľadnou webstránkou, ktorú hravo dokážete administrovať sami. Ak však vaša ponuka zahŕňa stovky produktov, množstvo typov, farebných či veľkostných možností, musíte uvažovať o náročnejšom riešení a využití databáz.

Vopred si dobre premyslite, či a ako budete chcieť na webe svoje produkty predávať. Elektronický obchod je dnes spotrebiteľmi akceptovaná forma nakupovania a oplatí sa investovať trochu viac do perspektívneho riešenia a odborného poradenstva.

Môžete sa rozhodnúť pre akceptáciu platby kartou, pričom počítajte nielen s technickou prípravou ale aj pravidelnými mesačnými poplatkami a poplatkami pri každom nákupe. Iná možnosť je akceptácia platieb cez systém Paypal, ktorý za istý poplatok vyrieši mnohé starosti. Táto služba si pomaly nachádza cestičku aj k nám, tak verme, že sa rozšíri vo väčšej miere a zjednoduší nám obchodovanie na sieti.

Voľte flexibilný hosting

Webstránka musí byť umiestnená na serveri, ktorý má dostatočnú kapacitu aby zvládol prístupy zákazníkov. Nepodceňte výber dodávateľa hostingu, dohodnite s ním pružné podmienky, aby ste mohli zvyšovať požiadavky, keď sa váš obchod rozvinie.

Hostingové služby často zahŕňajú aj prehľadné štatistiky návštevnosti stránok. Je veľmi dôležité vedieť, koľko zákazníkov k vám prichádza, odkiaľ prichádzajú, cez ktoré kľúčové slová sa u vás ocitli. Pokiaľ hosting štatistiky neponúka, môžete využiť Google Analytics account, poskytne vám dostatočne podrobné údaje. Štatistiky nie sú na to, aby sme sa mohli pochváliť rastúcou návštevnosťou, ale aby sme merali, čo návštevníkov zaujalo najviac a priebežne upravovali stránku do optimálnej podoby.

Marketing na internete

Aj keď internet mnohé veci zlacnil a zjednodušil, premyslený marketing pomôže rozbehnúť elektronické podnikanie. Zákazníkov internetových obchodov nájdeme najčastejšie na sieti, je logické, že tu je najvýhodnejšie aj propagovať. K dispozícii máte nielen marketing na vyhľadávačoch (SEM), PPC kampane (PPC = platba za klik), ale aj rôzne formy Public Relations na sieti. Umiestnite články na odborné fóra, diskutujte na cudzích blogoch a publikujte vlastné názory na svojom blogu. Môžete rozvíjať marketing na sociálnych sieťach a veľmi efektívne využiť aj video. Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek formu, úspech prinesie len vytrvalá a pravidelná aktualizácia a priebežná starostlivosť.

1 komentár:

  1. Dakujem za velmi zaujimavy clanok. Ak dovolite, doplnil by som linku na blogpost s podobnou tematikou, ktory obsahuje navyse zopar rad v technickom smere.
    http://www.ui42.sk/blog/15-zakladnych-kamenov-pre-uspesny-web.html?page_id=1441

    Jozef Pavuk

    OdpovedaťOdstrániť