Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 1. novembra 2010

Marketing, ktorý predáva

Každý by chcel, aby jeho letáky, webové stránky, či inzeráty prinášali zamýšľanú odozvu a premietli sa do predajných výsledkov. Či už je naším cieľom priamy predaj, registrácia záujemcov na odber noviniek či newslettrov alebo konverzií na webe, dôležité je, aby sme na konci získali lojálneho zákazníka.

Predávajme riešenia, nie produkty
Je to ako v známom príklade na predaj vŕtačiek – nikto nepotrebuje vŕtačku, každý potrebuje dieru. Aj keď je táto myšlienka úplne jednoduchá, v praxi na ňu veľa marketérov zabúda. Zákazníci nehľadajú rýchlosť procesorov, kapacitu diskov, vynikajúce chemické zloženie liečiva či kozmetiky. Hovorme preto o tom, čo ľudia používaním nášho produktu získajú.

Napríklad, ak hovoríme, že mobilný telefón dokáže uložiť v pamäti niekoľko gigabajtov dát, spomíname jeho technickú črtu. Ak však spotrebiteľovi povieme, že si sem môže uložiť 2000 piesní či množstvo obrázkov a nosiť svoju zbierku CD-čiek alebo celý album fotografií vo vrecku,  je to už niečo, po čom sa dá zatúžiť. Podobne aj gél na boľavé kĺby skôr presvedčí tým, že úľava nastane už o pol hodiny a pretrvá celý deň, než vymenovaním jeho liečivých prísad.

Dobrý marketing prekonáva psychické bariéry
Ľudia majú rôzne dôvody, ktoré im bránia v kúpe produktov. Možno sú to zlé skúsenosti z minulosti, obavy z vysokej ceny, strach, že výrobok nesplní očakávania. Nečudujme sa, každý z nás sa už niekedy nechal nachytať a má doma „prachosed“ či zázračný prostriedok na chudnutie, ktorý sa minul účinkom. Samotné technické vlastnosti, čo ako dobre popísané, tieto obavy neodstránia. Úlohou marketingového textu je presvedčiť zákazníkov o vysokej hodnote výrobkov a služieb tým, že ukážeme potenciálnemu zákazníkovi reálny prínos z ich používania. Či už úsporu peňazí alebo času, zvýšenie spoločenskej prestíže, udržanie mladistvého vzhľadu alebo dobrej fyzickej kondície...

3 komentáre:

  1. Výborné. Firmy naozaj často propagujú vlastnosti namiesto úžitku a potom si myslia, že reklama nefunguje.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ano. A okrem samotného posolstva by firmy mali dávať pozor aj na to, aby posolstvo bolo vôbec čitateľné. Konkrétne myslím teraz na billboardy. Možno až polovica z nich má ťažko identifikovateľnú firmu, ktorá propaguje a niekedy obsahujú niekoľko riadkové texty, navyše malými písmenami. Ako napríklad kampaň, ktorá teraz beží pre jednú veľkú poisťovňu. Ide súbežne s TV-spotmi. Ale nie všetci TV pozerajú. Preto sa tieto billboardy podľa mňa úplne míňajú účinkom. Možno len pripomenú značku. Ale mám pocit, že tá kampaň má za cieľ niečo iné. Dodnes neviem čo, lebo sa mi nepodarilo počas jazdy autom ich odkaz prečítať. Dávajte si pozor na reklamné agentúry, ktoré sú schopné za veľké peniaze zákazníkovi predať takýto amatérsky výtvor. Lebo k prekonaniu psychických bariér sa takto ani nedostanú. To môžu rovno napísať svoje posolstvo po čínsky, výsledok bude rovnaký.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Ďakujem za názor. Súhlasím, vytvoriť dobrú a efektívnu bilboardovú reklamu je veľké umenie.

    OdpovedaťOdstrániť