Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

nedeľa 19. decembra 2010

Neprináša vám direct marketing to, čo ste očakávali?

Naplánovali ste si podporiť svoj predaj prostredníctvom priameho marketingu? Pripravili ste dobre premyslené listy, navrhli sexi titulky, zohnali kvalitné kontakty, skúšate do svojich e-mailových kampaní zapracovať všetky triky a stále nič? V čom ešte môže byť problém?

Jedna z vecí, ktorá občas uniká pozornosti je kvalita samotnej webstránky, na ktorú získané kontakty privediete (tzv. landing page). Podľa prieskumov dobre zvládnutý práve tento prvok direct marketingu môže spôsobiť až 60% nárast úspešnosti direct mailovej kampane. Pri príprave propagácie, že samotné e-maily nestačia a na zreteli musíme mať celý proces marketingovej komunikácie. Kým vynikajúca webstránka môže zachytiť každý potenciál záujmu, priemerná stráca veľkú časť svojich návštevníkov i keď stále ešte môže fungovať. No ak je stránka urobená zle, nielenže nezíska klientelu, ale môže spôsobiť aj znechutenie, rozčarovanie, negatívne PR a nezáujem cieľovej skupiny prísť sa na vaše produkty a služby pozrieť ešte raz.

Čo spôsobuje rozdiel v kvalite prístupovej webstránky?
Predovšetkým je to vaše zameranie na potreby zákazníkov. Keď sa dostanú na stránky, mali by okamžite vedieť rozlíšiť, že sú na správnom mieste, aké výhody získajú, ak podniknú ďalší krok, presne chápať, aké akcie by mali podniknúť. V neposlednom rade ich musíte presvedčiť, že vašej spoločnosti môžu dôverovať a spolupráca s vami bude pre nich tým správnym rozhodnutím.

Kde som? A som tu vôbec správne?
Toto je prvá vec, ktorú si čitateľ overí. Ak idete na silvestrovskú oslavu do reštaurácie a pred bránou vás víta bohatá výzdoba, plagát s programom a čašník s pohárikom sektu, viete, že ste nezablúdili. Našli by ste to miesto možno aj podľa adresy, no takto je to príjemnejšie.
Ak prídete na webstránku a nájdete tu bielu knihu o problémoch, ktoré vás práve v tejto chvíli zaujímajú, bude váš pocit podobný. Nie je vôbec zlý nápad, ak takýchto prvkov bude na stránke viacero, prípadne sa na viacerých miestach opakujú.
Zároveň by ste mali dbať na to, aby aj váš web odrážal vašu corporate identity, aby farby, logo a ostatné prvky boli v súlade s predstavami a očakávaniami návštevníkov. A aby boli v súlade s direct mailom, ktorý ich sem práve priviedol.

Čo je tu zaujímavého pre mňa?
Keď sa už čitateľ zorientoval, je načase presvedčiť ho, aby urobil aj krok číslo 2. Ak napríklad chceme, aby si stiahol z našich stránok nejaký dokument, či zaregistroval sa na odber našich noviniek a tak nám zanechal svoj kontakt a možnosť ďalšej komunikácie, musíme mu dať jasne najavo, aké benefity mu z toho vyplývajú. Nesnažte sa v tejto fáze tlačiť ani predávať, hovorte vyslovene o tom, aké výhody získa návštevník, ak sa rozhodne venovať vám pozornosť a stať sa trebárs čitateľom newslettra.

Čo by som mal urobiť ďalej?
Uvedomme si, že „landing page“ je trochu odlišná kategória, ako všeobecná webstránka, na ktorej uverejňujeme komplexné informácie o spoločnosti. Túto sme vytvorili špecificky s ohľadom na svoju direct mailovú kampaň a jej úlohou je pomôcť záujemcom vykonať určitú akciu. Vyhnite sa všetkému, čo by mohlo byť rušivé, zbytočným linkom, nepotrebným informáciám, či reklamám. „Menej je viac“ tu platí dvojnásobne!

Môžem sa na túto firmu spoľahnúť?
Vyhnite sa reklamnému klišé a rečiam o dôveryhodnosti, no popremýšľajte, čo podporí vašu serióznu imidž a presvedčí záujemcov, že sa nemajú čoho obávať. Môžete na to využiť krátke pochvalné vyjadrenia svojich doterajších zákazníkov, kde hovoria napríklad o tom, ako sa im vyplatila kúpa vášho produktu. Iným spôsobom je zobrazenie pozitívnych ohlasov z tlačených médií, fór alebo branžových blogov. Získali ste nejaké ocenenia? Nebojte sa ich ukázať! V neposlednom rade vám môže pomôcť, ak vaša stránka obsahuje aj pravidlá nakupovania, garanciu kvality, riešenie prípadnej reklamácie, či možnosť vrátenia peňazí.

Ak sa vám podarí získať dôveru a vytvoríte prehľadnú a zrozumiteľnú stránku, ktorá postupne prevedie záujemcu cez všetky kroky od orientácie, cez rozhodnutie až ku kúpe, efektívnosť a návratnosť vašej direct mailovej reklamy sa zvýši. Tajomstvo úspechu spočíva predovšetkým v zameraní sa na záujmy a potreby zákazníka, nie na prezentácii seba samého.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára