Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

sobota 8. januára 2011

Čo zvýši odozvu na váš direct mail v roku 2011?


Na začiatku roka sa asi každý dobrý obchodník i marketingový špecialista zamýšľa, čo by mohol robiť lepšie ako doteraz. Niektoré firmy sú úspešné bez ohľadu na vývoj ekonomiky a iným sa nedarí ani v časoch najväčšieho rastu. Čo ich od seba odlišuje? Je to na jednej strane úspešná myšlienka či filozofia, s ktorou svoje podnikanie budujú. Na druhej strane dôsledný plán, vytrvalosť a zmysel pre dotiahnutie vecí do konca. A tretím prvkom úspechu je schopnosť poobzerať sa po všetkých možnostiach, ktoré sú úspešné inde, ochota hľadať a inšpirovať sa. Tu je jeden z námetov pre váš direct marketing.

Vyskúšajte „biele knihy“ vo vašom priamom marketingu
Aj keď sú ľudia informáciami zahltení, stále potrebujú dobré a praktické informácie,  zamerané na ich individuálne potreby. Preto ak v ponuke listového alebo e-mailového direct marketingu uvediete možnosť vyžiadať si nejaký bonus, napríklad bezplatnú „príručku na zvládnutie práve toho konkrétneho problému, ktorý váš zákazník pravdepodobne rieši“, prinesie vám to oveľa vyšší počet záujemcov. Poskytnete ochutnávku zo svojej kvalitnej služby, hodnotu, ktorá poteší a presvedčí, že ste seriózny partner.

Dôležitá je logická spojitosť s vaším podnikaním
Nemám pritom na mysli akýkoľvek darček, pretože by sa vám mohlo stať, že získate množstvo záujemcov, ktorých vaša ponuka nezaujíma, ale darčeku zadarmo jednoducho nemôžu odolať. Preto by tento bonus mal mať úzku spojitosť s vašou službou alebo výrobkom, mal by oslovovať práve tých správnych záujemcov. A v ideálnom prípade ho dokážete poslať elektronickou poštou, čím sa nielen vyhnete nákladom na poštovné, ale podstatne skrátite čas odozvy a získate aj kontakt pre ďalšie oslovenie. Takýto dokument sa v angličtine nazýva "white paper" a u nás sa stretnete s názvom biela kniha. Pôvodne sa takto označovali oficiálne dokumenty medzinárodných inštitúcií, dnes je to už bežná vec v obchodnom a marketingovom svete.

Čo vašim zákazníkom naozaj pomôže?
Ak ste súkromná škôlka, ktorá sa špecializuje na ťažko zvládnuteľné deti alebo deti s určitým zdravotným problémom, môže byť vaša biela kniha plná dobrých rád o výchove a špeciálnom prístupe. Ak predávate softvérové riešenia, iste dokážete ponúknuť tipy na optimálnu prevádzku počítačových sietí, úsporu nákladov, či využitie technologických noviniek. Ide najmä o to, aby to boli zaujímavé informácie podané hodnoverným spôsobom a nielen prázdne reklamné reči. Záujemcom, ktorí sa prihlásia na odber mojich noviniek, zasielam e-knihu o písaní reklamných textov a musím potvrdiť, že táto aktivita veľmi znásobila počet dosiahnutých obchodných kontaktov.

Takýto bonus môžete ale nemusíte viazať na objednávku vašej hlavnej služby. Ide skôr o to, získať kontakt, vložiť nohu do dverí a dostať sa do bližšej komunikácie so záujemcom. Trocha námahy pri príprave hodnotného textu sa vám určite oplatí.

Viac užitočných rád ako písať biele knihy nájdete aj na webstránke:
http://www.marketingovo.sk/products/vyuzivate-bielu-knihu-na-ziskanie-dovery-zakaznikov-/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára