Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

streda 28. decembra 2011

Chýba energia? Urobte si poriadok


Občas sa zdá, že nás množstvo pracovných úloh prevalcuje. Existujú však jednoduché nástroje, ktorými si udržíte zdravý odstup a dokážete zvládnuť všetko potrebné. Toto sú tri z nich:

Spíšte si nevybavené úlohy, aby nezaťažovali vašu myseľ
Je dôležité uvedomiť si, ktoré úlohy a otázky nám zostávajú v mysli ako nedokončené. Ich identifikácia a jednoduché spísanie zoznamu je prvým krokom k tomu, aby sme svoju myseľ uvoľnili. Ak ich prenesieme na papier,  uvoľníme časť svojej duševnej kapacity bez obavy, že na ne neskôr zabudneme. Mnohokrát takýto prehľad ukáže, že niektoré úlohy je možné vyriešiť veľmi rýchlo, len sa nám do nich akosi nechcelo, iné sa dajú bez problémov preniesť na spolupracovníkov. Aj v prípade, že máte pred sebou dôležitejšie úlohy, pokúste sa zbaviť tých nedôležitých a rýchlo riešiteľných, aby ste na ne mohli zabudnúť a sústrediť sa na podstatu. Vytrieďte svoj zoznam a postupne z neho vyškrtnite všetko, čo sa vám už podarilo urobiť. Zistíte, že škrtanie položiek zo zoznamu je veľmi oslobodzujúci pocit.

Nedovoľte hromadenie spisov na vašom pracovnom stole
Mnohí ľudia vybavujú svoju pracovnú agendu spôsobom, ktorý ich stojí dvojnásobné množstvo času, než by skutočne potrebovali. Prečo? Lebo takmer každý spis, e-mail alebo list odkladajú na neskôr. Znamená to, že ho preštudujú, povedia si, že to má ešte chvíľu čas a uložia „budúcu prácu“ na správnu kôpku. Tých sa im potom na pracovnom stole hromadí niekoľko. Keď však termín horí, je potrebné vziať spis znovu do ruky, opätovne preštudovať a rozhodnúť, ako s ním naložiť ďalej. A to znamená v konečnom súčte neuveriteľné množstvo času. Predstavte si, že by ste nemali zásuvky, poličky, odkladacie priestory. Každú vec, ktorú ste si raz prečítali, by ste vybavili tak, že sa k nej nebude potrebné vrátiť. Zdá sa vám to nemožné?  Nemáte čas na obvyklé úlohy, pretože vám práve horia súrne termíny? Opak je pravdou. Keď tento spôsob práce začnete praktizovať, krátku chvíľu to môže predstavovať väčšie časové nároky. No veľmi rýchlo preváži úspora času z odstránenia opakovaných činností . O tom, že pocítite aj psychickú úľavu, zníži sa stres a nepríjemný pocit viny z nevybavených vecí, ani nehovoriac.

Naučte sa delegovať
Väčšina vecí, ktoré máme tendenciu odkladať, patrí k tým, ktoré robíme neradi. Necítime sa dostatočne odborne zdatní na ich riešenie, nudia nás, alebo predstavujú niečo, čoho sa obávame. Nečakajte, kým sa „odležia“ a stanú sa skutočným problémom. Uvedomte si, že aj keď nemôžete byť expertom na všetko, okolo vás sú ľudia, ktorí dané oblasti hravo zvládnu a zďaleka ich to nebude stáť toľko času, ako vás. Nesnažte sa robiť úplne všetko sám, aj keby ste to dokázali, pretože nakoniec vás pohltia vedľajšie činnosti, ktoré vám zabránia venovať sa tomu, prečo ste vlastne začali podnikať. Ušetríte pár eur, ale pravdepodobne oveľa väčšiu sumu nezarobíte!
Je dôležité nájsť v pravej chvíli odvahu pribrať do podnikania spolupracovníkov. Ak sú vaše aktivity zatiaľ nepravidelné, skúste ich riešiť s pomocou zmluvných dodávateľov. Pokiaľ však cítite, že by ste mohli urobiť podstatne viac kreatívnej práce, ktorá prináša do vášho podnikania zisk, keby ste sa nemuseli venovať rutine, je čas pouvažovať o zamestnancoch. Našťastie, každý človek je iný, robí rád iné veci. Spolupracovník, ktorý uprednostňuje rutinnú istotu a sám sa nechce pustiť do podnikania, môže byť spoľahlivou oporou človeku s podnikateľským duchom. Ten totiž obvykle rád štartuje nové procesy a na ich udržanie v chode už nenachádza dostatok energie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára