Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

piatok 27. apríla 2012

Chcete zlepšiť marketingové výsledky?

Vo svete, kde každý dokáže kvalitne vyrábať a skutočným umením sa stáva umiestnenie produktov na trh, preniká marketing do všetkého, čo robíme. Každý človek vo firme je jeho súčasťou, každý spolupracovník ovplyvňuje spôsobom svojej komunikácie konečný výsledok. Nie je to len v tom, ako komunikujeme, ale aj čo komunikujeme smerom k potenciálnym zákazníkom. Vezmime si na mušku využívané nástroje marketingu a vytrvalo hľadajme potenciál zvýšenia ich efektívnosti.

Produkt
Svet je zahltený výrobkami, ktoré sú rovnako dobré, ako všetky ostatné. Kto chce uspieť, musí byť v niečom iný. Jedinečnosť a originalita nám dáva vnímanú hodnotu, dôveryhodnosť v očiach zákazníkov, dôvod, prečo spolupracovať práve s nami. Len ak nájdeme vlastnosti produktov, spôsob dodávania služby, či aspoň spôsob komunikácie, ktorý nás odlíši od zvyšku „stáda“, majú zákazníci šancu spozorovať a zapamätať si nás v preplnenom trhovom priestore. Neraz pritom nejde o komplexnosť a rozmanitosť informácií, ktoré o výrobku komunikujeme, skôr naopak, nájdenie jednej či dvoch podstatných odlišností, ktoré zabodujú v očiach spotrebiteľov.

Myšlienka, že nízke ceny spôsobia vyšší objem predaja, je rozšíreným, ale väčšinou nepravdivým mýtom. Keby každý spotrebiteľ hľadal len to najlacnejšie riešenie, všetci by sme jazdili na indických autách, jedli a stretávali sa v najlacnejších krčmách namiesto príjemných kaviarní či reštaurácií, krásne ženy by používali lacné parfumy z drogérie na rohu. Opak je však pravdou oveľa častejšie. Primeraná cena dáva výrobku status, vyjadruje jeho hodnotu a neraz zákazníka ani naozaj dobrá kvalita nepresvedčí o výhodnej kúpe, ak nízka cena pôsobí nedôveryhodne.

Ak našou jedinou šancou na odlíšenie je nízka cena, sme na najlepšej ceste k problémom. Vždy sa nájde niekto, kto dokáže túto hranicu posunúť ešte nižšie. Nemá zmysel sľubovať zákazníkom vynikajúce služby a prvotriednu kvalitu a pritom účtovať extrémne nízke ceny. Je to mätúce posolstvo, ktoré nám ľudia ťažko uveria, každý vie, že skutočná kvalita musí mať svoju cenu. Nepokúšajme sa o nemožné, urobme všetko preto, aby výrobky a služby mali maximálnu možnú hodnotu pre zákazníka a potom stanovme ceny, ktoré našej ponuke rozumným spôsobom zodpovedajú.

Propagácia
Reklamné posolstvá útočia na našu myseľ na každom rohu, z každého média, kdekoľvek sa pohneme. A pritom klasická reklama dlhodobo stráca účinnosť. Veríme viac odporúčaniu neznámeho človeka, s ktorým sa stretneme v predajni, dokonca názorom vyjadreným vo fórach na internete ľuďmi, ktorých sme nikdy nevideli. Nikto nechce byť zákazníkom, ktorému je s nátlakom čosi predávané. Pritom neraz pociťujeme aj opačný extrém, rozčuľuje nás, ak sa v obchode nemáme s kým poradiť, pretože personál je nevšímavý, či jednoducho ho na rozľahlej predajnej ploche nemôžeme nájsť!

Nástrojom číslo jedna, ktorý je stále ešte dostupný aj pre menších podnikateľov, sa stal internetový marketing. Aj tu však ceny za klik, či za služby SEO špecialistov rastú a ťažko možno očakávať opačný trend. Nespoliehajme sa len na služby iných, pokúsme sa dozvedieť čo najviac o tom, ako to na internete funguje. Dajme si námahu s prípravou dobrého obsahu svojich webstránok, merajme a testujme ich prehľadnosť, dostupnosť i účinnosť.
Staňme sa blogerom a publikujme časté a pravidelné príspevky. Prinesie nám to veľmi rýchlo zlepšenie pozície webstránky vo výsledkoch vyhľadávania, pretože kľúčové slová sa vo veľkom rozsahu textov dostatočne skoncentrujú. Samozrejme, dôležité je aj technicky správne riešenie, ktoré zbytočne nemätie vyhľadávacie roboty. Poskytovať musíme kvalitné a relevantné informácie, nie reklamnú vatu. Veď najlepším zákazníkom býva človek, ktorý sa po vyhodnotení všetkých údajov rozhodol spolupracovať práve s nami, pretože ho presvedčila vysoká kompetencia.
Popri blogu nezabudnime na ďalšie možnosti internetu, ako je prispievanie do diskusií na odborných fórach, publikovanie vzdelávacích videozáznamov, podpora komunikácie prostredníctvom sociálnych sietí. Je to možno práca na plný úväzok, ale oveľa efektívnejšie ňou nahrádzame iné predajné kanály, ktorých účinnosť v posledných rokoch prudko klesá.

Obklopme sa správnymi ľuďmi, je to jeden zo základných predpokladov úspechu. Znásobia náš potenciál, pretože ich silné stránky budú v oblastiach, ktoré my už nedokážeme pokryť. Nenechajme sa odradiť od náročných cieľov niekým, kto má na všetko negatívny pohľad, analyzujme riziká, ale majme na pamäti, že pôsobenie novinky nie je vždy možné predvídať. Pomôže nám prieskum a testovanie, ale istá miera rizika a podnikateľskej odvahy bude nevyhnutná, ak sa chceme pustiť za vyššími cieľmi.
Vlastných spolupracovníkov vždy informujme o tom, aké propagačné aktivity pripravujme, zapojme ich do procesu získavania informácií i komunikácie posolstiev. Nepodceňujme silu vnútrofiremnej komunikácie a motivácie, veď naši zamestnanci sa na sociálnej sieti podelia o svoju skúsenosť s tisíckami známych v priebehu niekoľkých minút. A je dôležité, aby to bola skúsenosť pozitívna.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára