Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 21. mája 2012

Ako zvýšiť svoj výkon a efektívnosť v práci


Chcete stihnúť viac? Naučte sa odpočívať!

Vari jednou z najčastejších viet dnešného zamestnaného človeka je krátke konštatovanie: „Som v strese!“ Počítače, mobilné telefóny  a všetky ostatné takmer dokonalé technologické pomôcky neubrali nič z rozsahu nášho pracovného času. Pracujeme kdekoľvek, kedykoľvek, otázkou zostáva, či skutočne stíhame viac.

Stal sa voľný čas luxusom?

Aj keď si mnohí uvedomujeme, že svoje sily neraz prepíname a potrebovali by sme viac odpočinku, nie je také jednoduché dodržať rozumný režim a oddeliť pracovný čas od času určeného na regeneráciu a vzťahy s najbližšími. Pod tlakom nahromadených povinností sa voľného času dobrovoľne zriekame. Sami pred sebou si dokážeme najjednoduchšie zdôvodniť, prečo ešte treba nevyhnutne vybaviť to či ono a prečo je potrebné presunúť si plánovanú dovolenku na neskôr. Často si dôsledky takýchto rozhodnutí uvedomíme až vtedy, keď nás zaskočia zdravotné ťažkosti. 

Čo nám bráni na chvíľu vypnúť?

Keď únava a stres dosiahnu príliš vysokú hladinu, stávame sa prirodzene menej výkonnými , pracujeme pomalšie, robíme viac chýb. Ako v začarovanom kruhu sa to väčšinou pokúšame dohnať ďalšími hodinami práce. Hrôza z nedokončených úloh, pocit viny, že si berieme voľno, kým ostatní kolegovia z firmy ťahajú. A na rozdiel od súrnych pracovných úloh, ktoré sa množia geometrickým radom, našej energie ubúda. 

Fakt je ale ten, že len my sami dokážeme tento kolotoč zastaviť, ak si uvedomíme jeho nezmyselnosť. Veľkí lídri a motivátori nedosahujú svoje ciele za cenu sebaobetovania. Dobre si uvedomujú, že potrebujú načerpať psychické i fyzické sily, aby mohli povzbudzovať iných. Naučte sa delegovať úlohy a požiadať o pomoc, ak máte práce veľa. Neprepadajte panike, ak niekto iný vykoná veci trošku inak, ako by ste ich urobili vy sami. Zmierte sa s výsledkom, ktorý bude možno horší, ako ten váš, ale stále dosť dobrý, aby vyhovel v danej situácii. A berte do úvahy, že aj vaši podriadení musia dostať šancu rásť. A ako inak, najrýchlejšie to ide v krízových a problematických časoch.

Ste obeťou svojich dobrých vlastností?

Existuje aj iný dôvod, prečo sa človek cíti preťažený. Bez ohľadu na to, či sme v pozícii majiteľa firmy, šéfa alebo podriadeného, môžeme sa stretnúť s ľuďmi, ktorí sa snažia s nami manipulovať. Niekedy sú to na pohľad dobrosrdeční kolegovia, ktorí potrebujú len pár minút na rýchle odsúhlasenie čohosi. Zdržia nás hodinu a ešte nenápadne presunú na nás zodpovednosť za vlastné rozhodnutie. 

Inokedy sú to zdanlivo bezmocní jedinci, ktorí si nijako nedokážu sami poradiť a my urobíme prácu za nich. Dokážu objaviť našu slabú stránku, ktorá sa paradoxne skrýva v našej silnej stránke. Vedia, že nedokážeme odmietnuť pomoc, že nám záleží na tom, aby veci boli urobené dobre a včas. A zrazu zisťujeme, že už nestíhame vlastné úlohy. Nedopusťme to a neberme na seba prísnejší meter, než na svoje okolie.

Ako stráviť deň bez práce?

Ak máme svoju prácu skutočne radi, je pravdepodobné, že sa v nej cítime veľmi dobre. Sme uznávaným odborníkom, dosahujeme výsledky, dostáva sa nám obdivu. Nejeden človek zistí, že v iných oblastiach svojho života až taký úspešný nie je a namiesto toho, aby práve týmto venoval viac pozornosti, stiahne sa z nich. Občas je lepšie zastaviť sa a pripustiť, že „nielen prácou je človek živý“ . Naši rodinní príslušníci, priatelia, koníčky alebo akékoľvek oddychové aktivity sú aj zdrojom inšpirácie, radosti a nových poznatkov. V konečnom dôsledku prispievajú k rastu našich pracovným schopností.

Voľno si zaslúžite

Pokiaľ ste sa v mojom článku našli a podobné pocity poznáte, potrebujete možno celkom vedome a plánovane zmeniť niečo vo svojom prístupe k povinnostiam. Možno sa budete cítiť zvláštne, ale vytrvajte. Výsledky pocítite čoskoro.
V prvom rade si svoje voľné dni začnite plánovať. Svoje rozhodnutie oznámte kolegom vopred a jednoducho ho dodržte. Zbavte sa pocitu, že voľný deň musíte obhajovať či dokonca ospravedlňovať pred ostatnými.

Svojim najdôležitejším zákazníkom oznámte, že v určitom období vaše povinnosti prevezme niekto iný z pracovného tímu. Ubezpečte ich, že budú v dobrých rukách a ostatní pracovníci firmy vynaložia všetko potrebné úsilie. Aj pre podriadených je samostatná práca cennou príležitosťou , aby svoje schopnosti otestovali naostro. Povzbuďte ich a dôverujte im, možno budete prekvapení novými myšlienkami, ktoré po návrate objavíte vo svojej firme.

Nevymeňte pracovné povinnosti za domáce práce

Neberte svoj osobný voľný čas ako príležitosť na dobehnutie restov v súkromí. Nemá zmysel naplánovať si množstvo povinností, domáce práce, či doučovanie detí. Nie sú zdrojom potešenia, ale skôr vykupovaním zlého svedomia. Je jedno, či sa budete venovať športu, leňošiť s knižkou, zahráte si na gitaru alebo strávite deň v lese so svojimi ratolesťami. Dožičte si čokoľvek príjemné, len nezabudnite, že aj ostatní členovia rodiny majú svoje plány. Do prípravy spoločného programu ich zapojte, aby sa predstava rodinnej idyly neskončila rozčarovaním.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára