Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

nedeľa 26. augusta 2012

Webstránka, ktorá podporí podnikanie


Nie je webstránka ako webstránka


Každý typ podnikania má svoje špecifiká a líšia sa aj dôvody, prečo a ako vzniká naša webstránka. Je omylom domnievať sa, že pekná a technicky dobre pripravená www stránka sa sama o sebe postará o prílev objednávok. Mnohí podnikatelia, ktorí investovali do drahých technológií, no menej sa už zaoberali on-line marketingom, sú sklamaní výsledkom. A neraz jednoduchá prezentácia vytvorená zadarmo prinesie prekvapujúco dobré výsledky, ak sa jej majiteľ nespolieha na náhody, ale systematicky investuje svoj čas a námahu.

Kým sa pustíte do hľadania odborníkov na programovanie či optimalizáciu, zamyslite sa, na čo www stránku potrebujete a čo od svojej internetovej prezentácie očakávate. Ciele môžu byť rôznorodé, od priameho predaja v e-shope, cez informovanie o firme a budovanie jej dôveryhodnosti až po prezentáciu veľmi širokého spektra produkutov formou elektronického katalógu. Neraz slúži stránka na odbremenenie pracovníkov call-centra či pracoviska prvého kontaktu, pretože zákazníci veľkú časť práce zvládnu aj sami. A rovnako dobrým účelom je zbieranie kontaktov, ktoré neskôr využijeme v priamom on-line marketingu.

Prehľadnosť a rýchlosť sa vyplatia vždy


Nech už sú vaše dôvody akékoľvek, existuje zopár základných princípov, ktoré by mala dodržať každá internetová stránka. Sú to predovšetkým prehľadnosť, jednoduchá a jednoznačná navigácia, rýchlosť zobrazovania, ale aj užitočný obsah. Ostatné kritériá podriaďte svojim cieľom a dobre zvážte investície do funkcií, ktoré by ste využili až v ďalekej budúcnosti. Vývoj v internetovom prostredí je totiž taký rýchly, že pravdepodobne o tri či štyri roky bude mať zmysel postaviť webstránku úplne nanovo a využiť modernejšie technológie.


Chcete podporiť imidž?


Mnohé spoločnosti nepotrebujú webstránku kvôli predaju, ten sa odohráva inde a iným spôsobom. Mať solídnu stránku však dnes patrí k dôveryhodnej prezentácii rovnako ako používanie vizitiek. Takáto prezentácia by mala pôsobiť profesionálnym dojmom a poskytovať prehľadnú ponuku rôznych informačných zdrojov. Zákazníci ocenia obsah bohatý na novinky z branže, praktické tipy a rady. Spestrením môže byť video vo forme náučného manuálu prípadne aj so zábavnými prvkami, galéria fotografií, článkov z tlače, odborných príspevkov od interných aj externých expertov. Dobre spravovaný blog a priama možnosť komunikácie so zákazníkmi vdýchnu informačnej stránke život.

Stránka pre priamy marketing


Najdôležitejšou vlastnosťou takejto webstránky je schopnosť vyvolať želanú akciu návštevníkov. Nemala by preto obsahovať veľa zbytočného obsahu, ale jasne smerovať k cieľu. Vhodný je jednoduchý a prehľadný dizajn, špecializácia na jeden typ produktu či konkrétnu marketingovú akciu. Musí zrozumiteľne preniesť posolstvo, presvedčiť čitateľa o výhodách produktu a vyzvať ho k uskutočneniu nákupu. Ak je účelom stránky registrácia na odber neskorších informácií, nebojte sa umiestniť registračný formulár nielen na úvodnej stránke, ale aj na každej podstránke.

Internetový katalóg produktov a služieb


Obrovskou výhodou internetu je možnosť poskytnutia podrobných informácií o širokom spektre produktov, pričom návštevník môže prehľadávať len tie, ktoré sú relevantné práve pre neho. Pri stránkach, ktoré prezentujú obchodnú ponuku je dôležitá jasná štruktúra a dobrá navigácia, logické zaradenie do produktových kategórií a veľmi kvalitné vyhľadávanie. Pokiaľ bude časť obsahu stránky určená len obchodným partnerom, treba myslieť na vhodné oddelenie dôverných informácií od verejne dostupných a zabezpečenie prístupu. Niekedy je rozumnejšie tieto funkcie úplne oddeliť a budovať stránky pre verejnosť a obchodných partnerov samostatne.

Získavanie kontaktov do obchodnej databázy


Ak chcete získať súhlas návštevníka, aby ste mu mohli posielať svoje ponuky a informácie, mali by ste mu ponúknuť niečo na výmenu. Či už to bude e-kniha, prístup na vzdelávaciu videoprezentáciu, prípadne praktické rady z oblasti vášho podnikania. Podmienkou je jednoduchý a dôveryhodný registračný formulár, v ktorom nevyžadujete príliš veľa dôverných informácií. Na ďalšiu komunikáciu obvykle stačí e-mailová adresa. Pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné, neodrádzajte ľudí požiadavkami na ich telefónny kontakt či poštovú adresu. Radi vám ich poskytnú vo chvíli, keď sa rozhodnú udeliť vám objednávku, dovtedy spôsobia takéto otázky viac škody než úžitku.


Každá webstránka potrebuje starostlivosť a aktualizáciu


V obchode je veľkou výhodou, ak vaša stránka dosiahne vysoké umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania. Pokiaľ zadáte jej tvorbu externej firme, požiadajte o referencie a nechajte si ukázať dosiahnuté výsledky. Ale úspešní môžete byť aj v prípade, že ste si vybrali z vopred pripravených šablón, ktoré na internete zadarmo alebo veľmi výhodne ponúka niekoľko spoločností. Pomôže vám často aktualizovaný obsah, používanie kľúčových slov v texte, vhodne umiestnené odkazy na tematicky príbuzné články a rovnako aj odkazy na vašu stránku z externých internetových adries.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára