Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

sobota 3. novembra 2012

Texty na web

Aké texty privedú na webovú stránku viac zákazníkov

Optimalizácia webstránok pre vyhľadávače (SEO) sa stala veľkou šancou pre schopných marketérov, ale aj vďačným ihriskom pre rôznych „tiež odborníkov“.  Neraz sa nazývajú SEO špecialistami ľudia, ktorí vám nastavia kampaň na podľa voľne dostupného Google tutoriálu, alebo len automaticky vytvoria linky vedúce na vašu webstránku. Nie všetky takéto linky musia byť pre váš web prínosom, niektoré môžu skôr uškodiť. Ako teda využiť potenciál dobrých výsledkov vo vyhľadávaní a nenaletieť pritom podvodníkom? Nuž, najrozumnejšie asi bude, niečo si o SEO problematike naštudovať, hovoriť s viacerými dodávateľmi a urobiť si obraz podľa kompetencie, referencií, reálnych prísľubov.

Sú dva najdôležitejšie spôsoby, ako priviesť viac čitateľov na váš web. Jedným je optimalizácia samotnej stránky, správne používanie kľúčových slov. Tým druhým je množstvo kvalitných linkov, smerujúcich na vašu webstránku, ktoré zvyšujú ranking vašej webstránky.

Tvorba kvalitného textu na webstránky
Aké sú odporúčania odborníkov? Treba povedať, že v tejto oblasti sa veci neustále a rýchlo vyvíjajú, takže niektoré faktory na dôležitosti strácajú, iné získavajú. Na tomto mieste vám ponúkam zopár príkladov, ktoré sa mi osvedčili optimalizácii na samotnej stránke (on-page optimization)

Použite kľúčové slová v nadpise
Ideálne na jeho začiatku. Alebo priamo urobte z kľúčového slova nadpis.

Použite kľúčové slovo v prvej vete. 
Keď sa kľúčové slovo nachádza v nadpise a potom opäť v prvej vete, dá sa predpokladať, že je to téma, ktorej sa bude článok venovať. A rovnaký predpoklad si zrejme vytvorí aj vyhľadávač.

Vkladajte do článku aj príbuzné kľúčové slová. 
Nezabúdajte, že vaši čitatelia môžu vyhľadávať rozličné podoby kľúčového slova a preto sa snažte v prirodzenom texte využívať viaceré možnosti, skloňovanie, jednotné aj množné číslo. Pokiaľ sa na vašom webe nachádzajú aj iné články venované rovnakej téme, ale špecializované na nejakú oblasť, prelinkujte ich medzi sebou. Na získanie prehľadu, aké slová ľudia najčastejšie využívajú vám výborne poslúži nástroj Google Adwords. Ale aj samotné vpísanie kľúčového slova do riadku vyhľadávača vám ponúkne niekoľko ďalších možností.

Používajte kľúčové slová v podnadpisoch druhej a tretej úrovne.  Používanie medzititulkov a podnadpisov je dôležité nielen kvôli vyhľadávačom, ale aj pre zrozumiteľnosť a prehľad. Umožňujú príjemnejšie čítanie vašim užívateľom.  

Zakomponujte kľúčové slovo do poslednej vety. Podobne ako v prvej vete, aj v záverečnom zhrnutí sa vyplatí použiť tie najdôležitejšie slová.

Pomenujte obrázky. Nenechávajte obrázky bez mena, naopak, tu je príležitosť využiť aj spôsoby písania, ktoré by v texte nevyzerali dobre – napríklad bez diakritiky.

Hustota kľúčových slov v URL by mala byť čo najvyššia.  Podľa možnosti použite v URL samotné kľúčové slová bez toho, aby boli „rozriedené“ inými slovíčkami.

Využívajte vnútorné prelinkovanie. Keď umiestnite na web nový článok a v predchádzajúcom obsahu už máte rovnakú tému, choďte na staršie články a umiestnite do nich odkazy na nový článok.

Keď  pripravujete text, nedajte sa príliš zviazať uvedenými pravidlami. Vaše texty musia zaujať ľudí a preto v prvom kole píšte hodnotný obsah bez ohľadu na pravidlá optimalizácie. Až potom sa k textu vráťte a zakomponujte doňho potrebné kľúčové slová, prelinkovanie a podobne. Nepomohlo by vám totiž umiestnenie na prvých miestach, ak by vaše texty nikoho nezaujímali.
Popri práci s kľúčovými slovami je veľmi dôležité využívať prelinkovanie, ale to už je téma na iný článok.
 

1 komentár: