Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

utorok 13. novembra 2012

Titulky v reklame - inšpirujte sa technikami svetových textárov


Titulok je najdôležitejším riadkom reklamného textu - či už ide o e-mail marketing alebo listy. Rozhodne o tom, či ostatné vety dostanú vôbec šancu o niečom informovať. Vraciam sa preto k tejto téme ešte raz a nasledujúce riadky môžete považovať za pokračovanie posledného príspevku.

Nie vždy je výhrou vytiahnuť hneď najťažší kaliber

Jedna z možností, ktorú v reklamných textoch nenájdete často, je „stupňovanie prísľubu“. Majstrom v písaní stupňovaných titulkov bol legendárny americký textár Gene Schwartz. Jeho reklamné texty patrili k tým, ktoré mohli byť uverejňované celé roky a stále prinášali inzerentom zisk. Ako vyzerá takýto vystupňovaný titulok v jeho podaní?

Môžete schudnúť 10 – 20 – 30 – 40 dokonca 50 kilogramov... a nikdy nepribrať ani jeden z nich späť!“

Predstavte si, že by titulok uviedol iba posledný údaj – teda ten najsilnejší prísľub. Schudnúť 50 kg by mohlo byť lákavé, ale pre normálneho smrteľníka príliš neuveriteľné. Skôr než by sa začal vážne zaoberať touto myšlienkou, v podvedomí by to vyhodnotil ako nereálne. Keď sa však stretne s vystupňovanou možnosťou, dokáže ju prijať a text zaujme jeho pozornosť.

Dôkazy, ktoré podporia prísľub  

Dôveryhodnosť vášho textu veľmi podporí správna referencia alebo dôkaz. Šikovne sformulovaný silný prísľub doplnený presvedčivým dôkazom neraz rozozvučí pokladňu. Nemusí pritom ísť o potvrdenie vášho vlastného klienta. Dobre to poznajú textári, ktorí predávajú doplnky výživy či zdravotné pomôcky a opierajú sa o výskumy prestížnych inštitútov, vedcov či tvrdenia nositeľov Nobelovej ceny, ktoré sa týkajú vlastností výrobku, aj keď neboli uvedené v súvislosti s ním. Poslúžia veľmi dobre na pritiahnutie pozornosti. Pozor však, aby ste dodržali základné pravidlo – hovorte len pravdu! Nikdy netvrďte, že niekto odporúčal váš produkt, ak v skutočnosti odporúčal isté spotrebiteľské správanie. Nájdite vhodné prepojenie a sformulujte ho tak, aby ste neklamali.


Uvádzajte nezaokrúhlené údaje

Viackrát som už spomenula, že reklamný text musí pôsobiť dôveryhodne. Premrštené sľuby, nepodložené tvrdenia, prílišná samochvála či zjavne fingované referencie nie sú tým, čo by presvedčilo dnešného opatrného zákazníka. Ak máte štatistický údaj, ktorý chcete použiť vo svojom titulku, nesnažte sa podávať ho zaokrúhlený. Presvedčivejšie je, ak napíšete, že vďaka vášmu softvéru sa práca zrýchlila 2,33-krát alebo výnos vzrástol o 37,65 %. 

Je ešte veľa trikov a úspešných techník, ktoré vo svojich reklamných textoch používajú tí najlepší textári. Študujte ich textárske práce, inšpirujte sa a otestujte najzaujímavejšie možnosti.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára