Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 21. januára 2013

Ako zmeniť záujemcov o vaše služby na zákazníkov

Mnohí marketingoví manažéri si dajú množstvo námahy a vynaložia aj dosť financií na získavanie nových kontaktov. Využijú dômyselný e-mail alebo direct marketing, privedú na svoju webstránku záujemcov, získajú ich kontakt, tešia sa, že sa stali súčasťou ich databázy kontaktov a môžu im posielať svoje e-mailové marketingové posolstvá. To však nestačí, ak s nimi nedokážu nadviazať trvalý dobrý vzťah. Lebo zamyslite sa, čo v skutočnosti platí vaše účty? Vaša databáza kontaktov alebo databáza zákazníkov, ktorí u vás reálne nakupujú?

Zamyslime sa teda nad tým, ako efektívnejšie pôsobiť na proces, keď sa z prvého kontaktu stáva kupujúci. Nie je to také ťažké, ako by sa zdalo. Pozerajte sa na svoj biznis ako na niečo, čo musí skutočne pomáhať iným, robiť im radosť, spôsobiť pozitívne zmeny v ich živote. A správajte sa k svojim virtuálnym zákazníkom rovnako úctivo a starostlivo, ako k zákazníkom, ktorých stretávate tvárou v tvár. Komunikujte s nimi, pomôžte im dosiahnuť ciele, získajte si dôveru. Jedným z prvých krokov spolupráce je uvítací e-mail.  Ako ho dobre pripraviť?

Krok 1 – dajte najavo, že vás záujem zákazníka teší

Poďakujte za vytvorenie účtu, zapísania sa do odoberateľov vašich príspevkov či inú akciu, ktorú zákazník vykonal na vašej webstránke. A nielen to, privítajte ho, prejavte mu uznanie a vážnosť. Pretože ak nedostane žiadne potvrdenie toho, že jeho aktivita bola zaznamenaná, zostáva v neistote.

Krok 2 - poskytnite návštevníkovi webu informácie, ako môže získať čo najviac informácií a prospechu zo spolupráce s vami

Ľudia sa o vás najviac zaujímajú práve vo chvíli, keď sa zaregistrujú. Využite tento moment a poskytnite im informácie čo najskôr. Rýchlosť je skutočne rozhodujúca,  aj 10 minút môže byť príliš dlhý čas na reakciu. Toto by ste mali byť schopní vyriešiť vhodným softvérom a úvodným textom, ktorý pripravíte s maximálnou starostlivosťou, aby pôsobil prirodzene.

Krok 3 – odmeňte záujem

Chcete byť lepší ako konkurencia? Tak potom k uvítaniu zákazníkov pridajtečerešničku na torte v podobe bonusu, zľavového kupónu za rýchly nákup či podobného darčeka. Ak to urobíte promptne, dávate tým zároveň najavo, že rovnako promptne budú fungovať aj vaše služby.

V závere tohto úvodného procesu urobíte dobre, ak pomôžete potenciálnemu zákazníkovi v orientácii. Človek, ktorý sa práve zaregistroval vo vašom systéme nemusí vedieť veľa o vašej spoločnosti. Pomôžte mu preto nájsť cestu späť a pridajte do uvítacieho e-mailu link na vašu domovskú stránku, prípadne ďalšie podstránky. A nezabudnite uviesť všetky svoje kontakty, ktoré môže návštevník využiť pri komunikácii s vami.

Ak tento proces zvládnete, možno ste ešte neuzavreli obchod, ale urobili ste dôležitý prvý krok k nemu – vytvorili ste dobrý prvý dojem. A ako vieme, prvý dojem a z neho vyplývajúca emócia neraz ovplyvní názor zákazníka viac, než všetky racionálne argumenty.

Chcete sa podeliť o ďalšie skúsenosti, tipy či spôsoby, ako získavate prvú dôveru a sympatiu svojich zákazníkov? Napíšte svoje postrehy, sú vítané a pomôžu aj ostatným.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára