Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

štvrtok 3. januára 2013

Marketing na internete - veľký zázrak pre malých podnikateľov

Dnes som si vypočula v rozhlase informáciu, že moderný internet oslavuje 30 rokov, nakoľko práve začiatkom roku 1983 prišlo k zavedeniu protokolu TCP/IP, čo bola veľmi významná zmena. Samotné začiatky vytvárania siete sú podstatne staršie a siahajú do roku 1969. No a pre väčšinu z nás má možno najväčší význam rok 1992, kedy sa k Internetu pripojilo Československo.

V tom čase som po päťročnej materskej dovolenke nastúpila do IT spoločnosti Siemens Nixdorf a mala som čo robiť, aby som "rozchodila" zmeny, ktoré nastali po revolúcii. A zároveň som mala šťastie, že vo firme ako Siemens sa proste moderné technológie zavádzali tak rýchlo, ako to len bolo možné. Obavy mnohých firiem, že ľudia, ktorí dostanú prístup k internetu prestanú poriadne pracovať a budú mrhať časom, zmietol vtedajší prezident Schulmayer zo stola. Vyhlásil, že rozšírenie vedomostí, schopností a počítačovej zručnosti pracovníkov pri čítaní webových stránok vysoko prevážia takéto riziko. A nie je mi známe, že by to firma niekedy ľutovala.

Niekedy v deväťdesiatych rokoch som získala aj prvú skúsenosť s reklamou na internete. Boli to časy, keď sa úspech meral počtom zobrazení bannerov a aj keď táto forma oslovenia fungovala, cieľová skupina ešte nebola dostatočne početná. Návštevníci webu obľubovali rôzne hry, "pohyblivé a blikavé" aplikácie. Naša najúspešnejšia internetová kampaň na bezdrôtové telefóny prebehla v auguste a mala formu pexesa. Augustový termín bol nechcený, vyplynul jednoducho z termínu uvedenia výrobku na trh, ale ukázal sa ako veľmi šťastný. Pravdepodobne to bolo obdobie, kedy pracovníci využívali voľnejšiu uhorkovú sezónu a neprítomnosť svojich šéfov počas dovoleniek. Po sieti ľudia surfovali a hrali sa podstatne viac, ako kedykoľvek predtým či potom.

Dnes sa už nad bannerovou reklamou usmievam a ďaleko vyšší efekt očakávam od vyhľadávačov. Internet sa v posledných rokoch podstatne zmenil. Stal sa prístupným naozaj pre všetkých. Ak si dáte trochu námahy a venujete mu svoj čas, dokážete propagovať svoju firmu aj celkom zadarmo. To je dôvod, prečo sa dnes svojich klientov pýtam, či chcú a môžu do svojej internetovej reklamy investovať peniaze, alebo sa naopak odhodlajú na vytrvalú prácu, ktorá ovšem prináša dlhodobejšie výsledky. Čoraz dôležitejšie pre výsledky vyhľadávania sa stávajú sociálne siete a firmy si chtiac-nechtiac uvedomujú, že zdieľanie názorov na kvalitu ich služieb nikdy nebolo rýchlejšie a jednoduchšie.

Pravdepodobne sa môžeme tešiť (alebo sa jednoducho musíme zmieriť s tým), že vývoj bude prinášať nové možnosti, aplikácie a služby, s ktorými občas len horko-ťažko udržíme krok. V každom prípade si už nedokážem predstaviť život bez okamžite dostupných informácií, rýchlych e-mailov a takých vymožeností ako je Skype. Ak bol teda včerajší deň významným 30 ročným výročím, počkajme si na ďalšie míľniky!


2 komentáre:

  1. Pekný článok :-) O tých banneroch mi ešte niekedy porozprávaj, to nepoznám...(Karinka)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ďakujem za pochvalu :-)
    Tých spomienok je veru viac a dnes už fakt vyzerajú ako žartíky...

    OdpovedaťOdstrániť