Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

utorok 12. februára 2013

Ako podporiť predaj

Píšte texty a využívajte marketingové nástroje, ktoré podporia predaj

Mnohým mojim klientom sa oči rozšíria hrôzou, keď im poviem, že ak chcú s neveľkým reklamným rozpočtom preraziť na prvé stránky Google, bude potrebné písať veľa a dostatočne zaujímavých textov. Možno v nich prežíva mýtus, že reklamné a marketingové texty musí napísať vysokokvalifikovaný „poloboh“ z reklamnej agentúry, ktorý chrlí vtipné slogany z rukáva a necháva si ich náležite zaplatiť. Je možné, že začiatkom 90. rokov táto skreslená predstava mala aké-také opodstatnenie, pretože reklama v klasických médiách fungovala trochu inak (ale možno by nás ľudia z agentúr rýchlo vyviedli z omylu a presviedčali by nás o desiatkach hodín strávených hľadaním, premýšľaním a testovaním, kým svojmu klientovi prinesú tú povestnú perlu). Nuž, verme, že to tak robia aspoň tí najlepší, ale stále to nerieši problémmalého podnikateľa ako začať, keď sa mu o mnohomiliónových rozpočtoch operátorov či poisťovní ani nesníva a predávať svoje služby musí – najlepšie hneď a najlepšie dlhodobo. Viem, každý sme v niečom lepší a v niečom horší, ale čo nám pomôže nariekanie, že písanie účinných textov nepatrí k našim silným stránkam? Zostávajú len dve možnosti, buď nájdeme vo svojej blízkosti niekoho, kto sa o to postará a dokážeme jeho služby financovať, alebo si poriadne premasírujeme zadnú časť tela, sadneme k počítaču a začneme hľadať informácie, študovať rady a nakoniec skúsime vlastnú tvorbu. A tomu verte, naše staré matere to mali vyskúšané, keď tvrdili, že „Cvičenie robí majstra“.

Pomocnú ruku hľadajte na konci svojho ramena
Hovorím o písaní množstva reklamných textov, ale zatiaľ som nevysvetlila, prečo je to také dôležité. Tí, ktorí majú na blogu desiatky či stovky článkov, už iste pochopili, že majú v rukách mocnú zbraň. Veľa ľudí dnes o nákupe nerozhoduje pri nekonečných prechádzkach obchodnými centrami (najmä nie, pokiaľ ide o tovary dlhodobejšej spotreby alebo služby). Informácie hľadajú na internete a keď sa vyberú do konkrétneho obchodu, majú vlastnosti, ceny a možnosti naštudované lepšie než nejeden predavač. Logicky z toho vyplýva, že vaša internetová prezentácia musí byť presvedčivá, dostatočne obsažná, zvládnutá po technickej stránke a podľa možnosti ešte aj estetická a svieža na pohľad. Toto je menší problém ako by sa zdalo, k dispozícii máte desiatky publikačných systémov a ďalších možností na sociálnych sieťach, ktoré stoja len minimum alebo častejšie vôbec nič. Pravda, ak nerátame váš čas.

Čo o sebe povedať?
Vytvoriť profil a prezentáciu na platforme Blogger, WordPress, FaceBook, LinkedIn alebo na niektorom z mnohých CMS systémov technicky zvládne aj laik, je to veľmi intuitívne. Oveľa dôležitejšie je, dobre si premyslieť, čo by sme o sebe, svojich výrobkoch a službách mali povedať a pre koho vlastne tieto stránky pripravujeme. Neraz mám pri čítaní pocit, že obchodníci predkladajú svoje ponuky nie potenciálnym zákazníkom, ale rovnakým odborníkom, akými sú sami, akoby písali pre konkurentov. Uvedomte si, že podobní odborníci vašu stránku nepotrebujú a nečítajú (jedine snáď v rámci prieskumu trhu). A pre laikov musíte obsah podávať tak jednoducho a zrozumiteľne, aby mu plne porozumeli. A aby tu našli všetko, čo potrebujú, pretože iná (a možno obsažnejšia) ponuka je od vás vzdialená len na pár klikov. Áno, aj ceny patria k informáciám, ktoré by ste mali poskytnúť, pretože ak ľudia nevedia, čo majú očakávať, len málokto sa na vás obráti telefonicky, aby si zistil dodatočné informácie. Oveľa viac je takých, čo jednoducho odídu hľadať inde. Ak ešte stále tápate a netušíte, ako svoj obsah zostaviť, urobte to najjednoduchšie, čo sa dá. Navštívte niekoľko cudzích stránok a analyzujte, ktoré informácie považujete za vhodné, praktické a užitočné. A potom zostavte vlastnú ponuku najlepšie ako viete. Ale buďte pritom sami sebou a v žiadnom prípade neskúšajte obsah kopírovať z cudzích textov. Takúto prax by totiž potrestali aj samotné vyhľadávače, nehovoriac o tom, že „okradnutý“ autor textov na to často príde a môže vám spôsobiť značné nepríjemnosti.

Webstránku sme vytvorili. Výborne, prvý krok máme za sebou. Ten druhý nie je oveľa zložitejší, je len náročnejší na čas, pretože sa stane jednou z našich pravidelných povinností. Teraz príde ba rad v úvode spomínané množstvo marketingovo orientovaného textu. Priviesť ľudí na svoju webstránku môžeme niekoľkými spôsobmi a skutočne by sme mali využívať čo najviac z nich.
  • Po prvé, je to PPC reklama. Rýchly a väčšinou účinný spôsob, len žiaľ nie zadarmo. Takže tejto téme sa teraz venovať nebudem, najlepšie je spolupracovať s dobrým špecialistom.
  • Po druhé, pomôže nám prelinkovanie z iných vhodných stránok. Zaregistrujte svoju webstránku v katalógoch zdarma, vyhľadajte diskusné fóra, e-ziny, portály a skupiny, partnerské stránky, skrátka všetky možnosti, kde môžete zanechať svoj príspevok, PR článok, komentár a spolu s ním link na svoj web. Snáď nemusím hovoriť, že ľudia tento link použijú, ak je váš text k veci a má nejakú hodnotu, inak vaše úsilie neprinesie očakávaný úspech.
  • Tvorba vlastných textov a prelinkovaní, ktoré vytvoríme z relevantného obsahu. Toto je cesta, ktorá stojí nemalé úsilie, prináša však veľké výsledky. Internet umožňuje podporiť podnikanie maximálne efektívne. Popri svojej webstránke vytvorte blog, najlepšie 2-3 blogy, na ktorých budete pravidelne (minimálne raz-dvakrát týždenne) publikovať texty s výskytom kľúčových slov a tieto kľúčové slová prepojte so svojou domovskou stránkou. Po istom čase pravidelného publikovania by ste mali dosiahnuť zobrazovanie na prvých stranách vyhľadávačov. Väčšie množstvo rovnako zameraného textu, správna koncentrácia kľúčových slov, využívanie efektu „dlhého chvosta“ (menej často hľadané, ale zato presnejšie mierené spojenia kľúčových slov) – to je cesta, ako sa stať v internetovej komunite viditeľným. Ako rýchlo to pôjde je ťažké predpovedať, pretože veľa záleží na vašej konkurencii, môže to byť mesiac či dva, možno pol roka.

Nielen SEO, ale aj direct marketing a sociálne siete
Pracujte s marketingom na sociálnych sieťach. Aj keď mnohí moji klienti majú k podobným metódam odpor, najbežnejšie siete (Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+) sú dôležitým nástrojom k zviditeľneniu zadarmo. Zdieľajte svoje príspevky na sociálnych sieťach, podporujte svoje kontakty, aby šírili váš obsah, pozvite kolegov a známych do diskusií. Robte to však prirodzeným spôsobom, zázračné softvéry na vytváranie linkov a zdieľaní by som radšej neskúšala. Môžu totiž vzbudiť podozrenie vyhľadávača a uškodiť viac, než by pomohli.

Klasické metódy, ako je pravidelný mailing (poštou alebo e-mailom), zverejňovanie webových adries na všetkých firemných materiáloch a vizitkách, využitie každej šance na prednášanie či prezentovanie vhodnému publiku, používanie darčekovej e-knihy, ktorá vytvára imidž odborníka, to všetko sú ďalšie možnosti, ktoré odporúčam využiť.

Zdieľanie je za odmenu – každá reakcia sa počíta
Napísala som tento článok pre všetkých mojich priateľov a známych, ale aj mnohých „potenciálnych klientov“ ktorí bojujú s nedostatkom zákazníkov a dnes si ešte nemôžu dovoliť platiť niekomu za marketingové poradenstvo. Znovu a znovu vysvetľujem, že viac než peniaze pomôže v marketingu vytrvalosť. Dôležité je získať dôveru a budovať vzťahy. Bez peňazí sa úspech dosiahnuť dá – bez práce to žiaľ neviem ani ja.

Ak ste dočítali až sem, budem rada, ak môj článok dáte zdielať a sprostredkujete ho ďalším odhodlaným malým podnikateľom, ktorí s krízou bojujú bez podpory úradu práce. Kliknite na tlačítko priamo pod textom a posuňte ho tým, ktorí to potrebujú. Rovnako potešíte mnohých čitateľov, ak pridáte v komentári svoje vlastné tipy a skúsenosti, ako sa prepracovať k väčšiemu objemu predaja. Pomôžete iným k dosiahnutiu cieľa?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára