Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

utorok 5. februára 2013

Čo znamená dôvera pre efektívny marketing

Nedávno sa mi prihodila nepríjemná skúsenosť so sociálnou sieťou. Dôrazne mi pripomenula, aká dôležitá je dôvera v obchodných vzťahoch a tým, samozrejme, aj v marketingovej komunikácii. Nechtiac som totiž otestovala dôveru všetkých partnerov z mojej databázy adries a nemala som z toho veľkú radosť (som veľkým priateľom prieskumov a testov, ale toto bol iný prípad :-)).

Čo sa stalo?

Dostala som pozvánku do sociálnej siete Twoo od kamarátky, ktorá sa odsťahovala do USA. Hovorila som si, že je to zrejme dobrá aplikácia na chatovanie a chcela som si sieť vyskúšať. To, čo som zistila, ma práve nenadchlo, podobná internetová zoznamka nie je môj štýl. Preto som čoskoro všetky kroky vymazala a považovala som to za vybavenú vec. No začali sa diať veci. Možno som nedávala dostatočný pozor a ponechala zakliknuté čosi, čo som nechcela, no rozhodne to nebol úmyselný ani zjavný príkaz. Na všetky adresy z mojej databázy sa rozposlala pozvánka do danej siete. A ľudia sa ma začali pýtať, o čo ide, prípadne sa ospravedlňovať, že sociálnym sieťam neholdujú a preto pozvanie nepríjmu.

Pozitívne bolo, že väčšina ľudí mi poslala nejakú reakciu, a nikto nereagoval rozčúlene. Myslím, že je to aj výsledok dlhodobej komunikácie, keď som ich dôveru nikdy neskúšala podobnými trikmi. A keďže mi na dobrých vzťahoch naozaj záleží, poctivo na každú reakciu reagujem mailom a vysvetľujem svoju chybu. Ak ste teda medzi "postihnutými pozvanými" a zatiaľ ste nereagovali, prosím vás, vymažte mail a nikam sa nepripájajte. Aspoň nie s mienkou, že by šlo o moje odporúčanie :-)!

Podobné praktiky asi považujú niektorí marketingoví ľudia za dobrý ťah. Možno majú pocit, že keď sa kontakt rozpošle hlava-nehlava, niekoho už len nachytajú. Iste, čiastočne sa im to môže podariť, ale aký je vlastne výsledok či zmysel takto získaných kontaktov? Môžete posielať ponuky na tisíce adries, pričom ich všetci zahodia neprečítané. Môžete sa dostať medzi nahlásené spamové adresy a to tiež nepomôže vašej reputácii. Nie je rozumnejšie pracovať iba s kontaktmi, ktoré si vás pridali do svojej databázy s plným vedomím a úmyselne, pretože považujú vaše služby za prospešné?

Často sa zamieňa predstava efektívne fungujúceho marketingu s nádejou, že bude fungovať, ak počet kontaktov dostatočne narastie. Nie je to celkom tak, ak máte malú, ale vysoko cielenú (a dobrovoľne poskytnutú) databázu, je vaša šanca na úspešné nadviazanie obchodnej spolupráce mnohonásobne vyššia. V tom je sila marketingu "na vyžiadanie" a bez nátlaku. Ak sa v internetovom marketingu nejaký čas pohybujete, o tom už asi viete svoje.

Na záver ešte jeden údaj. Vypočula som si ho na internete v prednáške českého marketingového odborníka Daniela Köppla: ... "až 76 % zákazníkov neverí výrobcom, že hovoria vo svojej reklame pravdu". Dosť tvrdý údaj, nemyslíte? Zjavne nestačí presvedčenie, že to predsa vyrieši legislatíva a zákon o reklame. Ľudia si vytvoria názor často len pocitovo a ťažko sa budú obťažovať zisťovaním alebo hľadaním dôkazov. Rozhodne sa preto spoločnostiam oplatí na svojej dôveryhodnosti pracovať. Ak sa stane chyba, priznať ju a ospravedlniť sa. A tiež nezamieňať si reklamu so skutočnou komunikáciou so zákazníkmi!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára