Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 19. augusta 2013

Nerobiť nič je občas to najlepšie, čo môžete urobiť!Hovorili vám v detstve rodičia aj učitelia, aby ste sa nikdy nevzdávali? Počúvate od svojho šéfa v práci, že keď budete dostatočne vytrvalo robiť určitú činnosť (ktorá jemu priniesla osoh), nakoniec uspejete?  A že človek sa môže naučiť úplne všetko? Áno, pozitívny prístup, poctivá snaha, tvrdohlavosť a bojovný duch sú výborné vlastnosti a väčšinou sú predpokladom úspechu. Nie že by som chcela spochybňovať dôležitosť úsilia, ale som presvedčená, že zvládnuť rozhodnutie niečo neurobiť alebo v niečom nepokračovať je rovnako veľkým umením.

Kedy je lepšie nevyhovieť
Kým som pracovala v marketingovom oddelení veľkej firmy, ani ma nenapadlo, aby som si dovolila nesplniť nejaký príkaz, nevyhovieť niekomu, kto potreboval podporu z mojej pracovnej oblasti. Občas to viedlo k situáciám, že ma obchodný riaditeľ požiadal o vytvorenie inzerátu od 16. h popoludní do 8. h ráno. Nezaujímalo ho, kto bude nocovať v práci kvôli tomu, že on nezadal svoje požiadavky včas. Aj napriek vrcholnému stresu, vždy som to nejako dokázala, ale pocit frustrácie vo mne narastal. Dnes som si istá, že som radšej mala čeliť otvorenému konfliktu, než dovoliť nadriadenému, aby prelieval svoje chyby na niekoho iného. Asi som tým iba podporovala jeho predstavu, že takéto chovanie je normálne.  

Ale chybami sa človek učí. Už zopár rokov som marketingovým poradcom a živnostníkom a za svoje povinnosti si zodpovedám iba sama sebe. Aj keď som spočiatku tvrdo bojovala o každú zákazku, už nikdy som nedala po sebe dupať. A tak si na chvíľu, keď som odmietla veľkého klienta pre jeho drzosť, aroganciu a zlú spoluprácu spomínam ako na jeden z najlepších okamihov môjho podnikania. Spadol mi z pliec taký balvan, že som sa okamžite pozitívne naladila a výpadok príjmu som bez najmenších problémov nahradila. Ak cítite, že ste vo svojej práci či pri budovaní firmy nešťastný kvôli niekomu inému, zbavte sa tejto ťarchy a nehrajte sa na „treba vydržať“! Či už je to neporiadny zamestnanec, ktorého sa bojíte vyhodiť, nadriadený, ktorému si netrúfate povedať pravdu do očí alebo zákazník, ktorý nechápe, že biznis je o spolupráci a nie o vojne.

Kedy je lepšie vycúvať
Občas sa každý z nás pustí do vecí, ktoré vyzerajú lákavo, ale akosi sa stále, stále nerozbiehajú. Namiesto triezveho zhodnotenia príčiny neúspechov, mnohé firmy len lejú ďalšie peniaze do beznádejného podniku a dúfajú, že raz sa to zmení. Odstúpiť od podobného neúspechu je už potom doslova pohromou pre manažment, ktorý si chybu nepriznal včas.
Nie som proti skúšaniu noviniek, priam naopak! Nové veci však treba skúšať na testovacej vzorke, urobiť prieskum skôr, než sa do nich bezhlavo vrhneme. A keď ide o prevratné novinky, na ktoré trh ešte nemá a nemôže mať názor, potom si uvedomiť, že nás čaká drahá a náročná cesta presadzovania a marketingová komunikácia si bude vyžadovať poriadny prísun financií aj odbornej a premyslenej práce. 

Ak naozaj cítite, že ste niekde na ceste urobili nesprávne rozhodnutie a napriek poctivému úsiliu ste nedokázali dosiahnuť úspech, nájdite v sebe silu ukončiť stratový proces. Skôr, než vás čiastková strata stiahne ku dnu úplne.

Kedy sa neoplatí skúšať viac
Časy sa menia a život prináša nové spôsoby práce. To, čo bolo pred pár rokmi úspešné a na čom niektorí ľudia postavili svoju kariéru (napríklad šikovné obchodné praktiky), sa môže ukázať ako nefunkčné, keď konkurencia presiahne určitý bod, zmení sa vnímanie ľudí a technológie prevrátia životné zvyky spotrebiteľov na ruby. Ak sa pokúšate aplikovať nejakú techniku, ktorá prinášala úspech vašim predchodcom a vaše výsledky sú viac než žalostné, zamyslite sa.  Pokiaľ  techniky fungujú všetkým okolo vás, chyba bude asi v tom, že ste niečo nepochopili. Naučte sa to a skúste to s novonadobudnutou zručnosťou. Pokiaľ však rovnakú skúsenosť pociťuje celý pracovný tím, je na čase zmeniť niečo v prístupe a hľadať iné možnosti. Pretože miliónkrát multiplikovaná nula bude stále iba nulou.

Povedať nie, ukončiť pokus či dokonca zmeniť zamestnanie je občas veľmi oslobodzujúce. Aj keď sa väčšina ľudí obáva zmeny, prijať ju za prirodzenú súčasť vlastného rastu je jediný spôsob, ako prežiť spokojný a naplnený život.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára