Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

nedeľa 10. novembra 2013

Rozpoznáte nápad za milión?


V poslednom období sa rozšírili e-mailom, či skôr akýmsi virálnym marketingom dva príbehy, ktoré mi utkveli v pamäti. Zrejme sa dostali aj k väčšine z vás, preto ich načrtnem len stručne.
 
Vo Washingtone pri stanici metra hral v januári 2007 inkognito na husle Joshua Bell, jeden z najlepších huslistov na svete. Okolo neho prešlo približne 2000 ľudí, väčšinou sa bez zastavenia ponáhľali ďalej. Asi dvadsiati mu hodili do klobúka pár drobných. Aj keď väčšina detí by sa pri ňom rada zastavila, rodičia ich rýchlo ťahali preč. Joshua hral na husliach za 3,5 milióna dolárov tie isté (a mimoriadne náročné) skladby, ktoré pár dní predtým očarili divákov Bostonského divadla, kde za jeho predstavenie zaplatili priemerne 100 dolárov. Údajne šlo o experiment Washington Post, ktorý skúmal vnímanie, vkus a priority ľudí. Smutný výsledok ukázal, že drvivá väčšina z nás v neočakávanom kontexte nedokáže rozpoznať talent, na chvíľu zastaviť a oceniť mimoriadne umenie. Pravdepodobne kvôli tomu prichádzame o veľa pekných zážitkov.

Druhý príbeh je podobný. Ide o udalosť o niečo čerstvejšiu a umenie, o ktorom bude reč, je z trochu iného súdka. Možno ste počuli o Banksym, britskom maliarovi graffiti, ktorému sa dvadsať rokov podarilo zostať v anonymite a napriek tomu presláviť. Sú ľudia, ktorí za jeho diela zaplatili státisíce dolárov. Iní ho zatracujú a umenie tohto druhu neocenia, to však nič nemení na skutočnosti, že vlastniť Banksyho obrázok je výbornou investíciou. Vráťme sa však k príbehu: pouličný umelec nedávno strávil pár týždňov v New Yourku, kde každý deň zanechal za sebou svoju „umeleckú stopu“. Jedného dňa sa blízko Central Parku objavil stánok, v ktorom starší muž predával Banksyho signované originály po 60 dolárov za kus. Celodenná tržba predstavovala 420 dolárov, turista z Nového Zélandu si dokonca vyjednal 50% zľavu!  Šlo o kresby, ktoré mali hodnotu niekoľko desiatok tisíc, okoloidúci ľudia to však nevnímali. Nevšimli si kvalitu, ktorá im ležala priamo na očiach, aj keď možno mohli urobiť najlepšiu investíciu svojho života.

Možno sa aj vy sami občas stanete svedkami niečoho podobného a až dodatočne (žiaľ, obvykle príliš neskoro) si uvedomíte, že ste sa stretli s niečím mimoriadnym. Neraz sme rovnako slepí v prípade, že ide o naše vlastné podnikanie. 

Nechápeme, v čom spočíva skutočná hodnota našej služby pre zákazníkov a tak im bez veľkého úspechu ponúkame to i ono. Neuvedomíme si, že chodíme ako slepé kura okolo zrna. Namiesto pozorného počúvania a zistenia, čo naši zákazníci chcú, im predstavujeme, ponúkame, či dokonca „vnucujeme“ čosi, čo je dôležité pre nás. 

Stáva sa, že vo firmách svojich zákazníkov naďabím na sviežu a originálnu myšlienku, ktorú prinesie niekto z radových zamestnancov, či dokonca mladý brigádnik. Napriek tomu, že sa v nej skrýva obrovský potenciál, majiteľ spoločnosti nedokáže akceptovať nápad z neobvyklého zdroja. Alebo, čo je ešte horšie, niekto zo stredného manažmentu podobnú myšlienku zablokuje, či už z obavy o vlastnú pozíciu alebo z jednoduchej neschopnosti predvídať prínos. Na druhej strane, vôbec nie je výnimkou situácia, keď pomáham podnikateľom vyriešiť problém, do ktorého sa dostali vďaka nezodpovednej či neodbornej rade externého (a rádoby špičkového) špecialistu. 

Do tretice príklad z poradenskej praxe. Asi každý konzultant stretne občas človeka s veľkým srdcom, ktorý si jeho služby nemôže dovoliť. Ak pracuje pre sociálnu oblasť, kde môže vykonať veľa dobrého alebo presvedčí svojím entuziazmom, dostane často pomoc zadarmo. Logika hovorí, že by sa potom jeho práca mala rozbehnúť rovnako dobre, ako sa to deje u platiacich klientov. Skutočnosť je podstatne zložitejšia. Len malá časť podobných „šťastlivcov“ pochopí, že rady, ktoré získali zdarma, majú skutočnú hodnotu a skrývajú potenciál. Zahryznú sa do problému, zrealizujú pokyny konzultanta a dočkajú sa úspechu. Kvôli nim stojí za to, pokúšať sa o dobročinnosť znova a znova. Zvyšok – a obvykle ide o obrovskú väčšinu – si vypočuje odporúčania, skonštatuje, že naplniť ich by bolo veľmi prácne, príliš komplikované, či náročné na čas. Namiesto úsilia vyvíjaného krok za krokom, títo ľudia chodia a hľadajú ďalšie dobré rady, ktoré tak či tak nemienia uviesť do života.
Ak ste v niektorom príbehu objavili sami seba, neplačte nad rozliatym mliekom. Radšej skúste mať oči i myseľ otvorené, aby ste druhý raz dokázali rozpoznať hodnotu. Veď lepšie je žiť podľa príslovia „chybami sa človek učí,“ než sa pripojiť k tým, o ktorých sa vraví „komu niet rady, tomu niet pomoci“.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára