Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 10. augusta 2015

Podeľte sa, získate oveľa viac!


Mnohí schopní ľudia a neraz aj špičkoví odborníci sa dostanú do úzkych, keď sú požiadaní, aby svoje vedomosti prezentovali verejne. Či už formou vystúpenia na konferencii, prednáškou v škole, vo firme, či nebodaj pred televíznou kamerou. Je prirodzené, že ak nie sme zvyknutí vystupovať pred ľuďmi, tréma nás zväzuje a dokonca aj ľudia, ktorí majú inokedy sebavedomia na rozdávanie, nevyzerajú príliš presvedčivo. Ostych však nie je jediná prekážka, ktorá môže stáť v ceste. Druhou je schopnosť vysvetliť veci presvedčivo, zrozumiteľne a tak, aby poslucháči získali hodnotné vedomosti či praktickú zručnosť. 
 

Začnite medzi svojimi

Napriek tomu, že každý začiatok je ťažký, existuje veľa dobrých dôvodov na prekonanie obáv a cieľavedomú snahu o získanie prednášateľských či lektorských zručností. Pre začiatok odporúčam absolvovať vhodný praktický kurz a potom je to už len otázka cviku. Veď to poznáte, aj šoférovanie je na začiatku nočnou morou a neskôr ho ani nevnímame. V kolektíve vlastných spolupracovníkov vás tréma nebude natoľko zväzovať, ste medzi svojimi a úprimná snaha sa cení viac, než dokonalosť prezentácie. Verte, postupne budete vystupovať čoraz presvedčivejšie a na strach z obecenstva už vôbec nepomyslíte. Keď niečo učíte iných, núti vás to dokonale spoznať a pochopiť problematiku a obvykle sa pritom sami veľa naučíte. Zasvätené a neraz náročné otázky ľudí z praxe sú často rozvinutím témy, načrtnú inú perspektívu a vy si uvedomíte veci, ktoré ste predtým nevnímali.

Motivujte ľudí aj tým, že ich učíte

Jednou z vecí, ktoré podriadení najviac obdivujú na svojich šéfoch sú ich vedomosti. No v tesnom závese za nimi je schopnosť, podeliť sa o ne so svojím tímom a odovzdať skúsenosti. Mať šéfa, pri ktorom človek sám profesionálne rastie, je predsa cenná a veľmi motivujúca vec. Asi najhoršie obdobie, ktorým som prešla v profesionálnom živote, bolo obdobie na úplnom začiatku praxe. Pracovník, čo ma mal zaučiť, schovával predo mnou všetko, čo bolo aspoň trochu odborné. Bál sa o svoje miesto. Ja som pri prvej príležitosti prešla na podobnú pozíciu inde, trvalo to možno dlhšie, ale do problematiky som sa dostala. On sa zatiaľ v množstve práce pomaly „topil“, až skončil s ťažkými zdravotnými dôsledkami...


Zbavte sa strachu o miesto, aj tak je zbytočný

Rovnako je smutné, keď človek natoľko neverí vo svoju hodnotu pre firmu, že do svojho tímu hľadá len menej schopných spolupracovníkov. Nakoniec sa to vždy obráti proti nemu, keď súrne potrebuje zastúpiť a nikto to nedokáže. Alebo má šancu na povýšenie, no nemôžu ho presunúť z dnešného miesta, pretože si nevychoval žiadneho nasledovníka. Zbavte sa podobných strachov, tak či tak vás podobné „techniky“ neochránia, naučte sa radšej pomáhať iným. Ukážte, vysvetlite, poučte – podľa možnosti tak, aby aj podriadenému zostal priestor na vlastný rozvoj a uplatnenie. Ak zavediete vo firme čosi ako internú akadémiu, čoskoro zistíte, že spolu so schopnosťami tímu rastú aj vaše nové profesionálne zručnosti. A viete čo? V druhom kroku povzbuďte svojich podriadených, aby pristupovali k tímovej práci rovnakým spôsobom a svoje najlepšie skúsenosti si odovzdávali medzi sebou. Pracovný tím, ktorý sa dokáže zlepšovať vďaka najlepším nápadom a nezištnej pomoci svojich členov, je takmer odsúdený na úspech!Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára