Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

štvrtok 4. augusta 2016

Ako blogovať efektívne a podporiť svoje podnikanie


Aj keď v začiatkoch blogovania publikovali príspevky skôr zaujatí jednotlivci, už dávno sa blog stal obľúbeným nástrojom na šírenie informácií o firme a zvyšovanie návštevnosti jej webstránky. Len málo spoločností má však k dispozícii profesionálneho textára s marketingovými skúsenosťami a majiteľ to po čase prestane zvládať. A tak sa najmä v menších firmách stáva, že individuálnych nadšencov nahradia zamestnanci, pre ktorých je to neraz veľmi nepríjemná povinnosť. 
  

Ako z toho von?

Ponechať firemný blog na pleciach jediného človeka nebýva optimálne riešenie, najmä, ak je to preňho jedna z mnohých povinností. Viacerí autori dokážu prinášať rôzne pohľady, prezentovať individuálne skúsenosti. Považujem za ideálne, ak šéf alebo zakladateľ blogu, u ktorého môžeme predpokladať najviac skúseností, dokáže nadchnúť pre blogovanie väčšiu či menšiu skupinu ľudí a týmto pomôže získať potrebnú zručnosť a vedomosti. Cvičenie robí majstra a častým písaním sa rýchlo získa prax. Samozrejme, mal by zabezpečiť dve veci. Po prvé, aby skúsený človek obsah textov editoval, ustriehol prípadné chyby, ale aj napravil štylistické omyly. Zároveň sa treba postarať, aby autori príspevkov dostali čo najviac informácií, navštívili prednášku, prípadne webinár a dostalo sa im povzbudenia.

Čo musia autori textových príspevkov zvládnuť

Každý raz začínal a musel najprv pochopiť, ako veci fungujú. Na internete nie je problém niečo uverejniť, problém je dosiahnuť, aby si váš text niekto prečítal. Každý autor by si mal položiť niekoľko otázok ešte skôr, než stisne tlačidlo „publikovať“.

·         Bude mať môj text praktický zmysel pre ľudí, ktorých by som rád oslovil?

Možno ste vcelku zručný textár a máte jasný úsudok, no nikdy by ste nemali stratiť zo zreteľa svojich čitateľov. Netvrdím, že nemôžete písať super zaujímavé príspevky, ktoré pravdivo odrážajú politickú situáciu, približujú vaše dovolenkové destinácie, či ukazujú kulinárske umenie. Pokiaľ ste však blog zakladali kvôli tomu, aby napomáhal marketingovo-predajným cieľom vašej firmy s IT službami, asi sa k cieľu príliš nepriblížite. Blog môže – a mal by – byť do istej miery osobný, nevešajte však na jeho firemnú verziu všetko, čo vás napadne. Ak teda dokončíme uvedený príklad, skúste radšej hovoriť o riešení najčastejších problémov užívateľov PC, inšpirujte ich novými možnosťami v digitálnom svete, vzdelávajte ich v tom, čo im pomôže lepšie pracovať.

·         Upúta môj titulok, udržím dostatočne dlho pozornosť?

V záplave informácií nemá čitateľ inú možnosť, len si vyberať. Aj keby chcel, všetko dostupné prečítať nedokáže, a preto sa rozhodne na základe prvých viet – či častejšie len pár slov obsiahnutých v titulku. Nie je to vždy jednoduché, preto odporúčam najprv pripraviť niekoľko alternatív nadpisov a z nich vyberať či kombinovať tie, ktoré najlepšie vystihnú podstatu. Ak píšete skutočne veľký a dôležitý blog, dá sa to, samozrejme, profesionálne otestovať a zmerať. Ale aj keď nemáte takúto možnosť, spýtajte sa aspoň ľudí okolo seba, čo by ich zaujalo najviac.

·         Je príspevok pre čitateľov stráviteľný?


Nezabúdajte, že čítanie na obrazovke môže byť namáhavé, preto by text mal byť členitý, na dôležitých miestach zvýraznený. Keďže väčšina ľudí nečíta systematicky a očami preskakuje jednotlivé pasáže, sú medzititulky mimoriadne dôležitým prvkom.
Grafici hovoria, že jeden dobrý obrázok nahradí tisíc slov, a majú pravdu. Ilustrácie voľte premyslene, nie sú na stránke na ozdobu. Dnes už nie je problém získať slušné fotografie z databázy, trošku zručnejší užívatelia PC ľahko vytvoria ilustrácie, diagramy, či porovnávacie vizualizácie. Dôležité je, aby každý takýto prvok prispieval k informácii, ktorú podávate a nestal sa len zbytočným odvedením pozornosti. 

·         Sú tvrdenia, ktoré v článku uvádzam, dôveryhodné?

Každý deň počúvame stovky reklamných sľubov, opisy úžasných a neuveriteľných výsledkov, ktoré pre nás zabezpečia všemožné výrobky. Niet divu, že ľudia sú skeptickí a neberú marketingové texty na internete tak vážne, ako v minulosti. Snažte sa doložiť svoje tvrdenia výsledkami konkrétnych výskumov, štúdiami, citátmi z hodnoverných zdrojov či referenciami renomovaných odborníkov. Dobre pôsobia aj referencie ľudí, ktorí už vaše služby využili a sú ochotní napísať pár slov o svojich skúsenostiach. Že by mali to mali byť slová prirodzené, a nie hyperbolicky pochvalné, hádam už netreba pripomínať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára