Je marketing vaším hobby alebo zamestnaním? Vymeňme si skúsenosti a porozprávajme sa o tom, ako ho robiť najlepšie.

pondelok 24. februára 2020

Zmenil internet podstatu komunikácie?


Dá sa na to pozerať dvoma spôsobmi. Na jednej strane je dôležité zostať v kontakte s novinkami nielen v branži, ale zaujímať sa aj o možnosti komunikácie so zákazníkmi, získavania nových kontaktov či využívania softvérov, ktoré vám prácu zrýchlia a zjednodušia. Nemusíte byť expertom na digitálny marketing, no ak máte aspoň základný prehľad o tom, čo je možné a dostupné, lepšie si vyberiete špecialistu na spoluprácu a necháte ho urobiť to, na čo už nemáte (a pri svojej práci zrejme ani nemôžete mať) kapacitu.

Pozrime sa však na vec aj z druhej stránky. Žiadna technológia, aplikácia, či zázračný softvér nenahradí premyslenú stratégiu, dobrú znalosť vašej cieľovej skupiny, vytrvalé úsilie o špičkovú úroveň vlastných produktov a služieb. Tieto znalosti a schopnosti by ste si mali udržať pod kontrolou, pretože v nich vás pravdepodobne plnohodnotne nenahradí ani veľmi zručný odborník na svet internetu. Aj keď sa spôsob prenosu informácií prevratne a rýchlo mení, zákonitosti komunikácie vyplývajú z ľudskej psychiky a v našom podvedomí sú hlboko zakódované.


Aj keď technológie pomôžu veľmi rýchlo získať na internete tisíce záujemcov, pravdepodobnosť, že sa z nich stanú platiaci zákazníci, je obvykle nízka. Kliknúť na „like“, „mám záujem“ či stiahnuť si zdarma e-book je vec jedna, osobne sa zúčastniť podujatia alebo zaslať záväznú objednávku vec celkom iná. Nenechajte sa pomýliť zdanlivo rýchlym a jednoduchým oslovením záujemcov, pretože bez ďalšej tvrdej práce so získanými kontaktmi vám veľa úžitku neprinesú.

Čo ďalej?

Pokiaľ si váš produkt alebo služba vyžadujú, aby vám zákazníci dôverovali, skôr než sa rozhodnú pre nákup, treba pristúpiť k ďalším krokom. K tým najefektívnejším patrí často séria e-mailov. Pravda, napísať dlhší text, ktorý zaujme, presvedčí a bude mať pre zákazníka reálnu hodnotu, je trochu náročnejšie, no váha priamo zaslanej informácie je pre čitateľa vyššia ako reklamné oznamy na Facebooku či inej sociálnej sieti. O tom, ako písať predajné texty nájdete na knižnom trhu aj na internete pomerne veľa informácií. Ak vám to finančný rozpočet dovolí, oplatí sa investovať do kvalitného copywritera. Ak nie, zožeňte a prečítajte si zopár kníh a článkov od ľudí, ktorých toto remeslo živí. Ukážu vám, ako by mal vyzerať pútavý titulok, ako formulovať vety, členiť odseky, či využívať grafické symboly a obrázky. Dôležité je, nespustiť zo zreteľa účel vašej komunikácie. Nie vždy je to priamo predaj, no nemali by ste zabudnúť na potreby potenciálneho klienta a skĺznuť do sebaprezentácie. Dôležitá nie je ani tak dĺžka textu, ako skôr schopnosť po celý čas udržať čitateľovu pozornosť a poskytnúť niečo, čo nebude mrhaním jeho času. Cvičenie robí majstra, po čase možno zistíte, že ak poznáte pravidlá a viete ako na to, kreatívna textárska práca vás bude tešiť.


Posúdiť samého seba je vždy ťažšie, ako kritizovať iných. Niekto je na seba až príliš prísny, iný zase nedokáže svoje vidieť chyby a prijať aj veľmi oprávnené návrhy na zlepšenie. Iste tušíte, že správny prístup bude niekde uprostred.

Skúste si najprv prečítať svoj text nahlas. Sledujte, či sa vety odvíjajú plynulo, informácie logicky nadväzujú jedna na druhú a nezapletáte sa do slučiek, ktoré sú vám jasné, ale čitateľovi môžu pripadať nezrozumiteľné. Vždy majte na pamäti, že ak zákaznwww.marketingovo.skík vašu ponuku nepochopí, nenakúpi u vás. Ak sa v texte zamotá, pravdepodobne stratí pozornosť a odíde robiť čosi iné. Zamyslite sa tiež, či používate prirodzený (a laický) jazyk, slovesá v činnom rode a nie príliš dlhé vety. V druhom kroku požiadajte niekoho blízkeho, aby si text prečítal a povedal, či všetkému rozumel a je mu jasné, aké výhody mu váš produkt prinesie. Nemusí to byť odborník, skôr naopak, zrozumiteľnosť posúdi lepšie niekto „zvonku“.

To najdôležitejšie nakoniec

Zostáva spomenúť ešte jeden kľúčový prvok reklamného textu, a tým je výzva k akcii. Na webe máva obvykle podobu grafického tlačítka – „buttonu“, no nemala by chýbať ani v off-line svete. Keď zákazník dočíta váš e-mail alebo list, mal by presne vedieť, čo urobiť, aby váš produkt získal. Kde ho môže kúpiť, ako, kedy a kde sa s vami môže skontaktovať, prípadne s kým sa môže poradiť. Je zvláštne, že na tieto informácie mnohí predajcovia zabúdajú. Akoby bolo samozrejmosťou, že záujemca bude hľadať ďalšie informácie na internete. Nuž, mohol by, no často to neurobí a vaša námaha vyjde nazmar.

Ak ste dočítali do konca, už tušíte, že aj keď nám internet poskytol mimoriadne užitočné nástroje, nenahradil podstatu kvalitnej marketingovej komunikácie. A čím viac spamu plní naše schránky a odpútava pozornosť, tým je úroveň textu schopnosť zaujať zákazníka zmysluplnými informáciami dôležitejšia.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára